TÉMA

Sedem európskych top značiekza 20 rokov

Európsky automobilový trh sa samozrejme vyvíja a očakáva sa, že ho výrazne ovplyvní vlna čínskych elektromobilov. Ako sa darilo top európskym automobilkám posledných 20 rokov?

Európa je tretím najväčším trhom na svete, po Číne a Spojených štátoch. Svetový motoristický portál motor1.com priniesol analýzu vývoja siedmich najväčších európskych hráčov vo výrobe osobných automobilov. 

V európskom regióne tradične vedie sedem veľkých automobiliek: Fiat z Talianska; Citroen, Peugeot a Renault z Francúzska; Volkswagen a Opel z Nemecka a Ford z Veľkej Británie.

Rok 2003

V roku 2003 si týchto sedem značiek (Opel vrátane Vauxhall) delilo takmer 58 percent registrácií nových áut v Európe (29 štátov). Trhový podiel na ich domácich trhoch sa pohyboval od 10 percent Opel v Nemecku po 27 percent Renault vo Francúzsku. 

K zmenám začalo prichádzať so zvýšeným dopytom po SUV automobiloch. V tom čase sa presadil aj Nissan Qashqai prvej generácie. Okrem toho, Hyundai a Kia medzitým otvorili závody v Českej republike a na Slovensku, v ktorých vyrábajú presne tie vozidlá, ktoré si miestny trh vyžadoval. 

Rok 2013

V roku 2013 kontolovalo týchto sedem značiek takmer 49 percent objemu predaných vozidiel v Európe. Za desať rokov tak stratili 9 percent. Napriek tomu, Volkswagen – ako jediný – aj v tomto období ktorý zvýšil svoj podiel na trhu z 9,8 percenta v roku 2003 na 12,6 percenta v roku 2013.

Rok 2023

Trend sa žiaľ pre európskych hráčov nemení. V tomto roku dosiahli Fiat, Citroen, Opel/Vauxhall, Ford a Peugeot najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov. Renault zaznamenal historické minimum.

Ale Volkswagen akoby vlastne nepatril do spomínanej sedmičky a môžeme hovoriť o jedincovi, ktorý si ide vlastnú cestu. Ako jediný si udržal podiel na trhu. 

S podielom 10,6 percenta v prvom polroku 2023 stratil VW dve percentá v porovnaní s rokom 2013, ale z dlhodobého pohľadu – stále získal 0,8 percenta v porovnaní s rokom 2003. 

Kto miešal karty na európskom trhu? 

Určite automobilky ako Hyundai, Kia, Toyota a samozrejme Tesla.

Foto: ilustračné, zdroj: Volkswagen

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie