TÉMA

Aká je najlepšia farbapri predaji jazdeného auta?

Modrá, biela, čierna, červená, zelená alebo žltá? Ktorá z týchto farieb vyhráva pri predaji jazdeného vozidla? Podľa iSeeCars je to farba žltá. Prečo?

Takmer každé auto stráca prvé roky svojho života na hodnote. Podľa analytikov z IseeCars je to v priemere až 22,5 percenta svojej hodnoty za prvé tri roky. Neplatí to však pre autá s povrchovým lakom žltej farby. Žlté autá strácajú len 13,5 percenta, čo sa rovná úspore viac ako 3 000 dolárov v porovnaní s priemerným vozidlom.

Žlté, béžové, oranžové a zelené autá strácajú menej ako 20 percent svojej hodnoty

Najviac klesajú na hodnote autá zlaté, hnedé a čierne. Tie po 3 rokoch stratili viac ako 10 000 dolárov. 

Tohtoročná štúdia porovnávala údaje o cenách pre viac ako 1,3 milióna trojročných ojazdených áut, aby určila vplyv farby na hodnotu opätovného predaja.

„Žlté autá naďalej predstavujú najväčší rozdiel medzi tým, koľko sa ich vyrobí, a tým, koľko ľudí ich chce. Aj keď nie veľa ľudí chce žlté auto, je jednoznačne viac ľudí, ktorí ho chcú, než existuje, a preto sa žltému darí tak dobre na sekundárnom trhu. To isté možno povedať o oranžovej a zelenej, farbách, ktoré nevidíte často, ale je po nich evidentne vyšší dopyt ako ponuka,“ povedal výkonný analytik iSeeCars Karl Brauer.

Žltá tiež viedla štúdiu iSeeCars z roku 2022 o znehodnotení farby auta. Oranžová sa v minulom roku umiestnila na druhom mieste, ale v roku 2023 skĺzla na tretiu pozíciu, ktorú nahradila béžová – ktorá sa posunula z pozície 9 pred rokom nahor vďaka svojej výkonnosti v segmente nákladných vozidiel.

„Kupujúci, ktorí hľadajú bežnejšie farby, ktoré si stále dobre zachovávajú hodnotu, by mali zvážiť červenú a bielu. „Tieto farby nie sú také extrémne ako žltá alebo oranžová, vďaka čomu sú pravdepodobne príjemnejšie pre priemerného spotrebiteľa,“ doplnil Brauer

Zdroj: iSeeCars

Foto: ilustračné, BMW Group

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie