ZAUJÍMAVOSTI

Najpredávanejšie autároka 2022

Ktorá automobilka dostala do tohto rebríčka najviac modelov? A ktorá analytikov prekvapila?

JATO Dynamics zverejnil rebríček najpredávanejších vozidiel za rok 2022. Zároveň poukázal na dvojpercentný medziročný pokles predaja nových vozidiel. 

Podľa údajov JATO Dynamics bolo v roku 2022 celosvetovo zaregistrovaných 79,4 milióna nových vozidiel. V roku 2021 to bolo 80,7 milióna kusov. Najväčší pokles bol evidovaný na trhoch v Európe, Číne a Severnej Amerike. Naopak, napredoval predaj v Indii, Afrike, juhovýchodnej Ázii a na Strednom východe. 

„Tento pokles možno pripísať dvom kľúčovým faktorom. Po prvé, pokračujúce narušenie dodávateľského reťazca a nedostatok polovodičov v Severnej Amerike a Európe viedli k zníženiu dostupnosti nových vozidiel, zatiaľ čo predaj v Číne, najväčšom svetovom trhu, sa oslabil. V roku 2022 tieto tri regióny spolu predstavovali 69 % celkového globálneho predaja,” uviedol Felipe Munoz, globálny analytik spoločnosti JATO Dynamics.

Pod pokles sa v značnej miere podpísal aj prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine. V dôsledku sankcií výrazne utrpel ruský trh, kde predaj klesol o 59 %.

„Stiahnutie západných značiek na ruskom automobilovom trhu, inak 21. najväčšom v celosvetovom meradle v roku 2022, vytvorilo pre Čínu príležitosť rozšíriť svoju prítomnosť,“ uviedla Irina Dedova, oblastná manažérka JATO Dynamic pre východnú Európu.

Rekord v Indii

V Indii vzrástol dopyt po nových autách o 24 %, čo predstavuje regionálny rekord. Indický motoristický trh tak predbehol japonský a stal sa tretím najväčším automobilovým trhom na svete. 

Ravi Bhatia, prezident a riaditeľ spoločnosti JATO Dynamics India, uviedol: „Dôveru spotrebiteľov posilnila zotavujúca sa ekonomika a podporné vládne politiky, vrátane stimulov spojených s výrobou v celkovej výške 7,5 miliardy USD. Tiež zavedenie novej politiky šrotovného a ústretovejší prístup bánk a finančných inštitúcií“.

Nárast elektromobilov pokračuje

V roku 2022 vzrástol celkový objem batériových elektrických vozidiel o 66 %, na celkových 7,37 milióna kusov. To predstavuje medziročný nárast o 2,9 milióna kusov. Pre porovnanie, nárast týchto vozidiel zaznamenaný medzi rokmi 2020 a 2021 bol na úrovni 2,4 milióna kusov. 

„Zdá sa, že boom elektrických vozidiel vydrží. Vlády v rozvinutom svete naďalej ponúkajú veľkorysé stimuly a povzbudzujú spotrebiteľov”, povedal Felipe Munoz, globálny analytik spoločnosti JATO.

Vedie Toyota

13 zo 100 predaných nových vozidiel v roku 2022 bolo značky Toyota. Japonskému výrobcovi sa podarilo zvýšiť svoj podiel na globálnom trhu o 0,3 bodu vďaka silným výsledkom v Číne. Práve Čína predstavuje pre Toyotu najsilnejší trh, pred USA a Japonskom. Podľa JATO Dynamics sa pod tieto výsledky pozitívne podpísala silná ponuka Toyoty naprieč hybridmi aj SUV.

Rovnako ako v roku 2021, aj v minulom roku si skupina Volkswagen zabezpečila druhé miesto, zaznamenala však pokles objemu o 10 % a stratila 0,7 bodu podielu. 

Hyundai-Kia nasledovala na treťom mieste vďaka svojej silnej trhovej pozícii v Kórei, Indii, Severnej Amerike a Európe. JATO Dynamics uvádza, že na rozdiel od svojich konkurentov v Európe a USA má Hyundai-Kia pomerne širokú distribúciu predaja, pričom 71 % celosvetového predaja pokrýva 4 regióny. 

Na štvrtom mieste sa umiestnila skupina Stellantis, ktorá zaznamenal celkový objem 5,8 milióna jednotiek, čo predstavuje medziročný pokles o 10 %. V Európe jeho predaj klesol až o 14 %. JATO Dynamics to pripisuje problémom s dodávateľským reťazcom, ktoré ovplyvnili dostupnosť vozidiel. 

Prvú päťku uzatvára General Motors so 4,6 miliónmi predaných vozidiel. Pričom Chevrolet predstavuje 62 % z celkového počtu (okrem objemu spoločného podniku so SAIC-Wuling).

Tesla s dvoma modelmi v TOP 10

Tesla umiestnila v prvej desiatke najpredávanejších vozidiel hneď dva zo svojich štyroch modelov. Podľa údajov JATO Dynamics bola Tesla Model Y v roku 2022 tretím najpredávanejším osobným vozidlom na svete, za tradičnými vozidlami Toyota RAV4 a Toyota Corolla. Na 10. mieste sa umiestnila Tesla Model 3. 

„Je to historický moment vidieť čisto elektrické vozidlo nielen tak blízko najvyššej pozícii, ale relatívne novú značku, ktorá sa v globálnom rebríčku dostala tak ďaleko, najmä vzhľadom na to, že nejde o najdostupnejšie vozidlá,“ doplnil Felipe Munoz, globálny analytik spoločnosti JATO Dynamics.

Vzostup SUV

Napriek tomu, že celkový trh medzi rokmi 2021 a 2022 klesol takmer o 2 %, predaje vozidiel v kategórii SUV vzrástli o 2,3 % na rekordných 32,8 milióna kusov. Globálny trhový podiel týchto vozidiel vyskočil z 39,7 % v roku 2021 na 41,3 % v minulom roku.

Najrýchlejší rast predaja zaznamenali SUV na európskom trhu. (nárast trhového podielu o 4,3 bodu)

Nárast predaja SUV predstavoval nižší dopyt po sedanoch, hatchbackoch, MPV a kombi. Predaj pick-upov klesol o 2 % v dôsledku nižšieho dopytu v Severnej Amerike – najväčšom trhu pre tieto vozidlá.

Najpredávanejšie modely osobných vozidiel v roku 2022

Toyota RAV4

Toyota Corolla sedan

Tesla Model Y

Honda CR-V

Toyota Camry

Toyota Hilux

Nissan Sentra

Toyota Corolla Cross

Ford F-150

Tesla Model 3

Zdroj: JATO Dynamics

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie