ZAUJÍMAVOSTI

Takto sa zrodilVolkswagen Passat

Legendárne nemecké auto, ktoré si našlo svojich fanúšikov vo verzii sedan aj kombi oslavuje 50 rokov. Takto sa začal písať jeho príbeh.

Predstavte si, že by sme sa preniesli do roku 1973 a vy si čítate prezentačné materiáli k novému vozidlu od nemeckej automobilky Volkswagen. Passat bol predstavený ako úplne nový modelový rad, vybavený vodou chladeným motorom. V roku 1973 prišiel Passat ako sedan. Verzia kombi nasledovala v januári 1974.

Pod jeho dizajn sa podpísal taliansky automobilový dizajnér Giorgetto Giugiaro. Hoci jeho pôvodný návrh s označením EA 272, bol z nákladových dôvodov na poslednú chvíľu vyradený. Giugiaro bol zodpovedný aj za dizajn modelov Scirocco I a Golf I, ktoré boli uvedené na trh v nasledujúcom roku.

Pri príležitosti 50. narodenín svojho modelu vystavila automobilka na veľtrhu klasických áut Techno Classica v Essene (12.-16. apríl 2023) päť špeciálne vybraných exponátov Passatu, medzi nimi aj najstarší Passat na svete. Techno Classica predstavuje najväčší svetový veľtrh klasických automobilov. Na aktuálnom ročníku sa zúčastnilo 1 250 vystavovateľov z viac ako 30 krajín.

Passat B1 LS z roku 1973

Volkswagen predstavil v Essene veľmi špeciálny model. Ide o najstaršie vozidlo v “rodine” –  Passat B1 LS z roku 1973, ktorý je súčasťou zbierky Nadácie AutoMuseum spoločnosti Volkswagen. Má identifikačné číslo vozidla 2, čo z neho robí najstarší Passat na svete. Jeho sériová výroba bola spustená 14. mája 1973. Neskôr, v januári 1975 začal VW vyrábať aj verziu s väčším nakladacím priestorom, ktorý siahal až po strechu auta.

Volkswagen Passat B1 L kombi z roku 1974

Volkswagen Passat B1 L kombi sa zaradil do ponuky hneď v januári roku 1974 a predstavený bol s označením “Estate”. Jeho silnou stránkou bola samozrejme priestrannosť a tým si získal veľký úspech. Rodinný automobil Passat Estate si aj pri prechode rôznymi modelovými generáciami vybudoval miesto v srdciach svojich majiteľov.

Passat B2 CL Formula E z roku 1983

V roku 1980 bol predstavený VW Passat B2 a prinášal na tú dobu moderné technológie. Druhá generácia bola výrazne väčšia ako jej skromnejší predchodca B1. Na začiatok bol Passat II ponúkaný ako hatchback sedan a ako päťdverové kombi. 1,6-litrový motor poskytoval výkon 55 kW (75 k). Typové schválenie získal model B2 piateho apríla 1983. V tomto roku teda oslávil svoje 40. narodeniny.

Zdroj: Volkswagen

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie