ZAUJÍMAVOSTI

Zdá sa, že automobilovýpriemysel sa zotavuje

V júni 2023 vzrástol trh s automobilmi v EÚ o 17,8 % na 1 milión registrovaných kusov. Tento skok možno pripísať aj tomu, že v minulom roku hlásil náš región nedostatok komponentov na výrobu vozidiel.

Okrem Maďarska (-1,4 %) rástli všetky trhy EÚ, vrátane štyroch najväčších: Nemecka (+24,8 %), Španielska (+13,3 %), Francúzska (+11,5 %) a Talianska (+9,1 %).

Zlepšenia v posledných mesiacoch podľa Európskej asociácie automobilových výrobcov naznačujú, že európsky automobilový priemysel sa zotavuje z prerušení dodávok spôsobených pandémiou.

Nafta, elektromobil, hybrid alebo benzín?

V júni sa trhový podiel batériových elektromobilov zvýšil z 10,7 % na 15,1 %, čím po prvý raz prekonal podiel naftových motorov. Hybridné elektrické autá zostali druhou najobľúbenejšou voľbou medzi kupujúcimi nových áut, čo predstavuje 24,3 % trhu. Najväčší podiel si však udržali benzínové autá s podielom 36,3 %. Minulý rok v júni bol podiel na trhu 38,5 %. 

Naopak, trh EÚ s naftovými autami minulý mesiac pokračoval v poklese (-9,4 %), a to aj napriek rastu v Nemecku (+10,3 %) a stredoeurópskych trhoch, najmä v Rumunsku (+22,4 %). Dieselové autá teraz predstavujú podiel na trhu 13,4 %, čo je pokles zo 17,4 % v júni minulého roka.

Zdroj: ACEA, Foto: ilustračné (Stellantis, RAM – photo Simon Palfrader©, Volkswagen)

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie