Novinky a reportáže

Toto Ferrari Enzoide do dražby!

Pokiaľ ste niekedy snívali o tom, že sa zaradíte medzi majiteľov Ferrari Enzo, ktoré talianska automobilka prvýkrát predstavila na autosalóne v Paríži ešte v roku 2002, je čas “rozbiť prasiatko”.

Auto na fotografiách nebolo nikdy registrované, má najazdených iba 227 kilometrov a na viacerých miestach kabíny sú nalepené ešte pôvodné ochranné fólie. Aukčný dom RM Sotheby’s ohlásil jeho dražbu na 15. – 17. marca.

Možno dokonca predpokladať, že väčšinu z najazdených 227 kilometrov, ktoré ukazuje tachometer, absolvovalo vozidlo ešte na testovacej dráhe v Taliansku. Odtiaľ smerovalo do Japonska a aktuálne sa nachádza v Kanade, kde bude prebiehať aj jeho dražba. Novému majiteľovi sa dostane do ruky „časová schránka”. Ferrari má ešte originálne ochranné fólie na pedáloch, prahoch dverí, zadnej časti sedačiek a na ďalších miestach kabíny. K autu sú pripravené dokonca pôvodné používateľské manuály, náhradný kľúč, kryt na auto ako i trojdielna súprava batožiny, ktorá nikdy nebola rozbalená.

Pôvodná cena za nové Ferrari Enzo bola v roku 2003 na úrovni 660 000 dolárov.
Majo Homer

Pokiaľ sa pýtate či to je všetko, pokračujeme: tento kus Ferrari Enzo nie je zaujímavý iba pre svoj mimoriadne zachovalý stav, ale aj pre unikátne vyhotovenie. Podľa dostupných informácií bolo vyrobených iba 9 kusov (pozn. zo 400) s lakovaním Argento Nürburgring 101/C. Iba jeden z týchto deviatich kusov dostal čalúnenie interiéru béžovou kožou Cuio. Zvyšných osem kusov bolo vyrobených s červeným alebo čiernym interiérom. 

Ferrari Enzo

Po modeloch 288 GTO, F40 a F50 prišla automobilka Ferrari s odvážnym krokom, keď v roku 2003 uviedla na trh prvý model Ferrari Enzo – auto natoľko výnimočné, že dostalo tú česť niesť meno zakladateľa spoločnosti. Ferrari Enzo poháňa 6,0-litrový V-12 motor Tipo F140B, spojený so špeciálne vyvinutou šesťstupňovou automatizovanou manuálnou prevodovkou. 

Pri výrobe tohto modelu sa inžinieri zameriavali na to, aby obsahoval čo najviac technológií Formuly 1. Pre zníženie hmotnosti a zlepšenie výkonu hľadali nové, ľahšie materiály a inovatívne riešenia. Pôvodný plán hovoril o výrobe 399 kusov, číslo 400 bolo dodatočne vyrobené v roku 2005, ako dar pre pápeža Jána Pavla II. 

Koľko Ferrari Enzo je dnes vo svete? 

YouTube je dôkazom toho, že pôvodný počet 399 vyrobených Enzo už nie je kompletný. Niektoré kusy svoji majitelia neudržali na vozovke a po fatálnych dopravných nehodách sa odhaduje, že dnes zdobia už iba 375 garáží. Svoje Ferrari Enzo má aj herec Nicolas Cage či majster sveta v boxe Floyd Mayweather.

Pôvodná cena za nové Ferrari Enzo bola v roku 2003 na úrovni 660 000 dolárov. V roku 2017 si čierne Enzo vydražil neznámy majiteľ za 2,4 milióna dolárov. O tri roky neskôr si jeden kus z kolekcie Longenfelter našiel v dražbe nového majiteľa za 2,8 milóna dolárov. 

Aktuálne ponúkaný kus s pôvodnými ochrannými fóliami, prakticky žiadnymi najazdenými kilometrami a vo výnimočnom farebnom prevedení nemá stanovenú vyvolávaciu cenu. Necháme sa teda prekvapiť k akej výške sa dostaneme pri tomto jedinečnom kuse.

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie