Novinky a reportáže

Tuningový event GTI Treffen sa presťahujepred brány závodu vo Wolfsburgu

Tohtoročný zraz GTI Treffen sa už na pôvodnom mieste, pri jazere Wörthersee v rakúskom mestečku Maria Wörth, konať nemôže. Termín bol pôvodne stanovený a ohlásený na 18. mája 2O23 a zraz mal trvať štyri dni. Obec ho však zrušila, zdôvodnila to ochranou životného prostredia. Vedenie automobilky ukázalo, že im na tejto komunite záleží a už pre rok 2024 avizuje ,,GTI Coming Home” v srdci Volkswagenu, pred závodom vo Wolsburgu.

Prvé desiatky nadšencov upravených GTI vozidiel sa pri jazere Wörthersee v rakúskom mestečku Maria Wörth stretli už 1. júna 1982. Komunita sa v ďalších rokoch rozrastala raketovou rýchlosťou a zraz GTI Treffen sa stal legendárnym až natoľko, že od roku 2006 získal podporu spoločnosti Volkswagen. Posledné roky dosahovala akcia návštevnosť takmer 200 000 ľudí. Masívny nárast účastníkov však priniesol aj negatívnu stránku – dopad na životné prostredie a obyvateľov, ktorý napokon viedol k zrušeniu akcie pri jazere Wörthersee. Organizátori podujatia tak čelili výzve nájsť v pomerne krátkom čase nový priestor. 

Záber z roku 1983, kedy sa pri jazere Wörthersee konal druhý oficiálny ročník zrazu milovníkov GTI. Prišlo vtedy okolo 3000 návštevníkov. Zdroj: volkswagen.at

Markus Perdacher, starosta obce v oficiálnom oznámení o zrušení tohtoročnej akcie priznáva, že legendárne zrazy GTI Treffen urobili ich región slávnym a v neposlednom rade predstavovali pozitívny ekonomický impulz pre miestnych podnikateľov. Na druhej strane však vysoký počet návštevníkov ukázal, kde sú limity regiónu Wörthersee a jeho komunity. V stanovisku sa starosta opiera aj o zmenu klímy a potrebu ochrany ekosystémov. Pre spomínané dôvody obec Maria Wörth nebude hostiť v najbližších rokoch žiadne motoristické podujatie, uzatvára.  

Na legendárnych podujatiach majitelia a milovníci GTI vystavovali svoje vozidlá, oslavovali svoj vzťah k motorizmu a vytvárali stále silnejšiu komunitu, nové vzťahy, priateľstvá. To všetko dostalo stopku iba 3 mesiace pred plánovaným zrazom. Na tohtoročný event sa zrejme pripravovalo rekordné množstvo ľudí, nakoľko pre pandémiu koronavírusu a obmedzenia sa akcia tri roky po sebe nekonala. V minulom roku aj napriek pretrvávajúcim opatreniam prišlo na zraz až 5000 áut. 

Tento rok na výstavisku v Klagenfurte

Zrušenie podujatia na pôvodnom mieste, pri mestečku Maria Wörth, znamenalo potrebu operatívneho riešenia, ktoré sa našlo v priestoroch výstaviska v KlagenfurteTam sa presúva zraz pre aktuálny ročník a konať sa bude v pôvodnom termíne. Teda od 18. do 20. mája 2023. 

Promotér akcie pozýva všetkých, bez rozdielu na to, či jazdíte na benzíne, nafte alebo využívate elektrický pohon. Nie je dôležité, či máte auto nové alebo staré. Podstatné je, aby bolo perfektne vyladené. Avizovaný je bohatý program, významní vystavovatelia aj súkromný automobilový areál so skvelou show. Cena jednodňovej vstupenky pre dospelého je 16 € (v online predpredaji 10 €). Deti do 12 rokov majú vstup zadarmo. Deti od 13 do 18 rokov, študenti, seniori a ZŤP zaplatia za jednodňové vstupné 6 €.

V roku 2024 vo Wolfsburgu

Nemecká redakcia motoristického portálu motor.1.com priniesla informáciu o plánovaní eventu so symbolickým označením ,,GTI Coming Home”.  Podľa najnovších správ sa o budúcnosť legendárneho zrazu postará aj samotná automobilka Volkswagen a už teraz sa zostavuje program a plány na rok 2024. Fanúšikovská základňa GTI je pre VW dôležitá a pri príprave podujatia chcú manažéri brať do úvahy ich želania. Po viac ako štyridsiatich rokoch sa tak legendárne podujatie presťahuje do Wolfsburgu. 

Foto: volkswagen.at

Facebook Woerthersee Treffen Reifnitz

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie