Novinky a reportáže ZAUJÍMAVOSTI

Takto sa skladá BMW 3.0CSL za 750 000 €

Pri príležitosti 50. narodenín minulý rok nemecká automobilka BMW ohlásila malosériovú výrobu jedinečného modelu 3.0 CSL, ktorý vzdáva hold svojmu predchodcovi zo začiatku 70. rokov. Takto vyzerá jeho výroba v remeselných dielňach v Dolnom Bavorsku.

50 kusov nového modelu 3.0 CSL s výkonom 560 koní postavia počas niekoľkých týždňov v závode BMW Group Dingolfing. Sídlo v Dolnom Bavorsku tak ukazuje svoje odborné znalosti v oblasti výroby exkluzívnych malosériových vozidiel a vozidiel BMW M. Z jej výrobných liniek už schádzajú BMW M4 Coupé a Cabrio, BMW M5 a BMW M8 Coupé, Cabrio a Gran Coupé. Vrátane modelov M Performance dosiahla výroba vozidiel M len v roku 2022 približne 50 000 kusov.

Na montáž BMW 3.0 CSL bola zriadená remeselná dielňa v Moosthenningu, externom závode BMW Group Plant Dingolfing, v blízkosti hlavného závodu na výrobu vozidiel v Dingolfingu. 

Vozidlo tu po etapách zostavuje tím 30 skúsených odborníkov. Karoséria špeciálneho modelu vychádza zo štandardnej sériovej karosérie BMW M4 CSL, upravuje sa vo vyhradenom pracovnom priestore karosárne Dingolfing. Na tom istom mieste, kde sa vyrába karoséria BMW M4 GT4. Na vyhradených pracovných staniciach potom špecialisti Dingolfingu na konečnú úpravu laku pomocou šablón ručne nanášajú špeciálny lak M – špecifický náter 3.0 CSL s tromi farebnými pruhmi M. Špeciálne interiérové prvky sú individuálne vyrábané v dielňach v Garchingu a Dingolfingu. Celkovo proces montáže jedného vozidla trvá takmer dva týždne.

Riaditeľ závodu v Dingolfingu Christoph Schröder: „Sme hrdí, že nám bolo zverené postaviť také ikonické auto. Podčiarkuje širokú škálu modelov a technológií, ktoré tu máme – od plne elektrických modelov až po naše M vysokovýkonné modely. A ukazuje, že okrem vysoko automatizovanej veľkovýroby vynikáme aj v ručnej výrobe áut.“

Pri výrobe BMW 3.0 CSL sa kladie dôraz práve na precíznu remeselnú prácu. Po dokončení prác v Moosthenning sa vozidlo vráti do „veľkého“ závodu na výrobu vozidiel v Dingolfingu, kde sa podrobí rozsiahlym štandardizovaným testom. Každý z modelov BMW 3.0 CSL potom prechádza dodatočným procesom záverečnej kontroly s požadovaným jazdným programom na vlastnej testovacej dráhe závodu.

Nakoniec je vozidlo pripravené pre zákazníka a privezené napríklad do BMW Welt v Mníchove a pripravené na osobné odovzdanie. 

Zdroj: BMW

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie