NOVINKA

MUSTANG GTD – pretekárskeauto na cestu

Mustang GTD využíva preplňovaný 5,2-litrový motor V8 s dvojitými vstupmi vzduchu. 7 500 otáčok za minútu napovedá veľké ambície, ktoré zvukovo sprevádza titánový výfukový systém s aktívnym ventilom.

Príbeh tohto vozidla sa začal v garáži ukrytej za budovou aerodynamického tunela v Allen Park, Michigan v roku 2021. Po pracovnej dobe sa tam zhromaždilo niekoľko členov tímu, aby naplnili novú misiu. Tá už na papieri vyzerala nesplniteľne – Navrhnite Mustang tak, aby prekonal to najlepšie z európskych športových áut. 

A tak využili veľa uhlíkových vlákien v tele; prvé odpruženie svojho druhu, ktoré upravuje nastavenie tuhosti pruženia a svetlej výšky podľa podmienok na trati alebo ulici; aktívnu aerodynamiku; preplňovaný V8 s unikátnym systémom suchého oleja; horčíkové kolesá; titánový výfuk; karbon-keramické brzdy a ďalšie špeciality ktoré urobili MUSTANG GTD skutočným závodníkom na trať ale aj do mesta. 

Očakávate správne, ak si hovoríte, že výroba tohto modelu bude obmedzená. Výroba sa začne v montážnom závode Ford Flat Rock a potom bude pokračovať v zariadení Multimatic v kanadskom Markhame, kde bude každý kus ručne vyrobený tímom Ford Performance a Multimatic s citom pre presnosť inšpirovanú pretekmi. Mustang GTD bude dostupný koncom roka 2024, prípadne začiatkom roka 2025.

Mimoriadna sila motora sa prenáša na zadné kolesá cez hnací hriadeľ z uhlíkových vlákien spojený s 8-stupňovou zadnou prevodovkou, pre rozloženie hmotnosti takmer 50/50 medzi prednú a zadnú časť. 

„Mustang GTD rozbíja každú predpojatú predstavu o superaute. Nevytvorili sme cestné auto na trať, vytvorili sme pretekárske auto na cestu. Mustang GTD preberá pretekársku technológiu z nášho pretekárskeho auta Mustang GT3, zabalí ho do karosérie Mustangu z uhlíkových vlákien a vypustí ho na ulicu,“ povedal Jim Farley, prezident a generálny riaditeľ Fordu.

Odhadovaný výkon 5,2-litrového motora V8 je 800 koní.

„Keď sa pozriete na konštrukciu, aerodynamiku, ako funguje hnacie ústrojenstvo, Mustang GTD je raketová loď na cesty,“ povedal Mark Rushbrook, globálny riaditeľ Ford Performance Motorsports. 

Mustang GTD sa zrodil z konceptu pretekárskeho vozidla Mustang GT3, ktorý sa budúci rok vráti do Le Mans a bude vrcholom rodiny Mustangov, ktorá teraz zahŕňa ako pretekárske autá určené pre pouličné jazdy, tak aj pretekárske autá určené len na dráhu.

Zdroj: Ford

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie