ZAUJÍMAVOSTI

Aké dopravné pravidláporušujete vy? 

Chodci, cyklisti, vodiči áut aj motocyklov, všetci sa občas dopúšťame chýb a priestupkov, niektorí vedome, iní nevedome. Čo ukázala štúdia medzi Európanmi?

Štúdia spoločnosti Ipsos odhalila akých priestupkov v doprave sa najčastejšie dopúšťame. 

Pre koho je chodník? 

AŽ 71 % cyklistov uviedlo, že niekedy využívajú chodník. 

Naopak 63 % chodcov uviedlo, že ich po chodníku obehol bicykel alebo skúter. 

Viac ako polovica, presne 64 % motocyklistov priznáva, že niekedy parkuje na chodníkoch. Zároveň 44 % motorkárov v Európe priznáva, že občas jazdí po chodníkoch.

Chodci chodia všade

Až 87 % chodcov pripúšťa, že niekedy prechádzajú na iných miestach, ako je určené. Zároveň štúdia varuje na vysoké riziko na priechode pre chodcov. Z oslovených chodcov až 90 % uvádza, že keď už vstúpili na priechod pre chodcov, stretli sa s motoristami, ktorí nezastavili. 

Motorcycles and cars in the road in Costa Smeralda in Sardinia Island in Italy in summer. Motorcyclist driving scooter on the highway in Europe. View on moped on motorway.

Motoristi majú svoje špecifiká

Z oslovených motoristov presne 36 % uvádza, že niekedy otvoria dvere auta bez toho, aby skontrolovali, či okolo ide cyklista. 

Jedna pätina respondentov priznáva jazdu v pruhoch pre autobusy. Podobne 17 % motoristov priznáva, že niekedy zastavuje alebo parkuje na cyklotrasách a 12 % priznáva, že parkuje na miestach vyhradených pre osoby so zdravotným postihnutím alebo na miestach vyhradených pre elektromobily. 
Zdroj: IPSOS

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie