ZAUJÍMAVOSTI

Volkswagen Golf oslavuje50 rokov

Ikona, legenda, srdcovka, jedno z najobľúbenejších áut viacerých generácií oslavuje 50 rokov a Volkswagen pri príležitosti začiatku jubilejného roku predstavil v Brémach Golf I, čím si pripomína začiatok automobilovej revolúcie v roku 1974.

Práce na nástupcovi Volkswagenu Beetle sa začali už koncom 60. rokov vo Wolfsburgu. Vzniklo niekoľko koncepčných vozidiel, vrátane EA 276. No pod kapotou bol stále známy boxerový motor Beetle so vzduchovým chladením a dôraz bol kladený nízke náklady pri vývoji. Dni tejto technológie sa však blížili ku koncu. Dizajn EA 276 bol priekopnícky, ale pre sériovú výrobu sa vyvinul ďalší koncept vozidla. Nový model navrhol Giorgetto Giugiaro (Italdesign).

Keď sa však pred 50 rokmi – v marci 1974 – rozbehla sériová výroba Golfu I v závode Volkswagen vo Wolfsburgu, nový model stál pred nelahou úlohou. Očakávalo sa, že bude pokračovať v celosvetovom úspechu predchodcu – Volkswagen Beetle. Prekonal očakávania a stal sa bestsellerom. Len o dva roky neskôr už bol predaný prvý milión kusov a celosvetovo je dodaných viac ako 37 miliónov kusov.

Volkswagen Golf pozná každý a väčšina z nás sa v ňom viezla minimálne na mieste spolujazdca, či už to bol model štvormiestny alebo dvojmiestny, benzínový, naftový alebo dokonca model.

Legendárny Golf I a jeho predchodcu z roku 1969 – model A276, Volkswagen vystavil na autosalóne Bremen Classic Motorshow v Nemecku. Bremen Classic Motorshow s viac ako 46 000 návštevníkmi už viac ako 20 rokov otvára sezónu výstav klasických vozidiel.

Zdroj: Volkswagen

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie