REPORTÁŽ

V lete nenechávajte vaute dieťa, ani zviera

Teplé letné mesiace so sebou prinášajú aj riziká horúčav, ktoré môžu mať neblahý dopad na náš organizmus. Preto je mimoriadne nebezpečné nechať dieťa v zatvorenom aute a platí to aj pre zvieratá.

Za posledné roky priniesli médiá niekoľko tragických príbehov o tom, ako rodičia nechali alebo zabudli svoje dieťa v aute. Teplota v kabíne zatvoreného auta sa zvyšuje neskutočne rýchlo a dané prostredie sa stáva doslova smrteľným. Za krátky čas môže teplota za zatvorenými oknami stúpnuť aj na 70 stupňov Celzia. To je teplota, ktorú by nezvládol nikto z nás. Pre malé deti, najmä bábätká, ktorých organizmus je ešte citlivejší a nemajú vyvinutú telesnú termoreguláciu ako dospelí, to znamená stratu vedomia a postupné zlyhanie organizmu. V takých chvíľach ide skutočne o minúty.  

Na tieto riziká upozorňujú aj policajti. Nedávno zasahovali v hlavnom meste, kedy ich o pomoc žiadala majiteľka auta, ktorá nechtiac zavrela dieťa aj kľúče v aute. Na šťastie stačilo rozbiť okno a dieťa neutrpelo žiadne následky. 

Vysoké teploty sú nebezpečné aj pre vašich domácich miláčikov. Počas cestovania so psom alebo mačkou preto nezabúdajte, že zostávajú v aute, keď vy idete tankovať pohonné hmoty alebo piť kávu na čerpacej stanici. 

Foto: ilustračné

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie