REPORTÁŽ Video

Fungujú nové látkyna hasenie elektromobilu?

Na videu uvidíte ako hasiči zapália elektromobil a následne budú testovať nové hasiace látky. Dozviete sa tiež, čo je najpodstatnejšie pri hasení elektromobilu a prečo hasiči pri takomto požiari “strácajú” dôležité minúty.

Využívanie elektromobilov vo verejnej doprave so sebou prináša aj nezodpovedané otázky. Jednou z nich je, ako a čím hasiť elektromobil. Boli sme pri testovaní nových hasiacich látok. 

Dostali sme pozvanie na mimoriadne zaujímavú akciu. Na pôde Okresného riaditeľstva Hasičského zboru v Galante sme spolu s desiatkami hasičov, odborníkov na odpadové látky, životné prostredie, chémiu a hasenie sledovali, ako profesionálni hasiči zapálili vysokonapäťovú trakčnú batériu elektromobilu a následne aj samotný elektromobil. Všetko sa realizovalo s cieľom testovania nových hasiacich látok, ktoré by mohli dostať svoje miesto v hasičských autách. Zároveň odborníci pozorovali dopad takéhoto požiaru na životné prostredie. 

Vzhľadom na situácie, ktoré môžeme sledovať v médiách, kedy je evidentné, že uhasiť elektromobil je pre hasičov neporovnateľne náročnejšie, ako uhasiť bežný automobil, ide o mimoriadne dôležitú tému, ktorá si vyžaduje rýchle riešenie. Pri testoch boli použité dve hasiace látky, Bonpet a Premix. 

Ako to vyzeralo počas testovania a za akú dobu dokážu hasiči uhasiť požiar elektromobilu uvidíte vo videu.

Foto, kamera: Jakub Konečný

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie