REPORTÁŽ

V BA kontrolujúmotorkárov a taxi

Mestskí policajti v hlavnom meste riešia samozrejme pestrú paletu rôznych prípadov a situácií, väčšina z nich sa však týka dopravy a v poslednom období si “posvietili” aj na motorkárov a vodičov taxislužieb.

Keď idete na motorke po hlavnom meste a zvlášť v centre, nezabúdajte, že stále musíte parkovať podľa pravidiel, aj keď by sa vám mohlo zdať, že váš skúter zaberá minimum miesta a nemal by byť nikomu prekážkou. 

Neparkujte v peších zónach

Mestská polícia Bratislava aj na svojom webovom sídle pripomína, že motocykle do peších zón nepatria. Niektorí motorkári však nerešpektujú zákaz státia v peších zónach a podľa toho upravili policajti aj výkon hliadok. 

,,Cieľom zvýšeného výkonu služby je zároveň pôsobiť preventívne a odradiť tak motoristov a motoristky od nerešpektovania pravidiel, ktoré v peších zónach platia,” uviedol Peter Borko, vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície hlavného mesta.

ČO HOVORIA PRAVIDLÁ?

– Motocykle, rovnako ako autá, majú vjazd do pešej zóny bez príslušného povolenia zakázaný. Obdobne je to aj s parkovaním. 

– V pešej zóne s motorkou stáť nemôžete, ak dopravnou značkou nie je určené inak. Motorové vozidlá s povolením na vjazd však môžu zotrvať v cieli jazdy na čas nevyhnutne potrebný na splnenie účelu vjazdu (napríklad na urýchlené naloženie alebo zloženie nákladu a aj to len v určitých časoch dňa).

Prioritou, prečo dodržiavať tieto pravidlá je bezpečnosť, napokon pešia zóna je určená pre peších, ktorí na danom mieste skutočne nemusia očakávať motorové vozidlo, ani motocykel. Preto plánujú mestskí policajti v týchto kontrolách pokračovať počas celej sezóny.

V hľadáčiku sú aj taxikári

,,Vodičov taxislužieb kontrolujeme pravidelne v rámci bežného výkonu služby. V minulom týždni sme však aj v spolupráci pracovníkmi hlavného mesta,  z odboru kontroly a vydávania dopravných povolení, zrealizovali akciu zacielenú práve na dodržiavanie povinností, ktoré im stanovuje zákon o cestnej doprave,” priblížil vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície hlavného mesta Peter Borko.

Zo sedemnástich kontrolovaných vozidiel, v štyroch prípadoch boli zistené  nedostatky. U 2 vodičov taxi to bolo chýbajúce označenie taxikárskeho vozidla, 1-krát chýbajúci transparent, resp. strešné osvetlenie taxíka a v 1 prípade nemal taxikár potrebné doklady na vykonávanie tejto činnosti. Zvyšných 13 vodičov v kontrolách obstálo bez porušení.

Zdroj, foto: Mestská polícia Bratislava

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie