ZAUJÍMAVOSTI

Umelecké grafiky k 30.výročiu značky Škoda

Dosiahnuté výročie si značka Škoda pripomína aj v umeleckej forme. Slovenskí dizajnéri Peter Olah a Boris Kovalík pri tejto príležitosti pripravili dve umelecké grafiky.

Prvá z grafík odkazuje na štart spoločnosti v roku 1993, kedy Slovensko vstúpilo do éry samostatnosti. Nesie motív modelu Škoda Favorit a ikonickej stavby Bratislavy – budovy Slovenského rozhlasu, tzv. obrátenej pyramídy. Grafika v štýle popart odkazuje na tri dekády pôsobenia spoločnosti Škoda Auto Slovensko na trhu, kedy priniesla zákazníkom širokú paletu vozidiel, ktoré jazdili a dodnes jazdia vo väčšine slovenských rodín. Škoda Favorit sa v roku 1987 stala prvým autom značky Škoda modernej koncepcie s pohonom predných kolies. Dizajn navrhlo slávne talianske štúdio Bertone, ktorého automobily sú považované za umelecké diela na kolesách.

“Risografia v oblasti automobilového dizajnu nie je typická, predstavovala teda pre nás jedinečnú príležitosť a zároveň výzvu. Všetky varianty boli opakovane tlačené, aby sme dosiahli dokonalú harmóniu, či už išlo o farebnosť alebo samotnú kompozíciu,” približuje spoluautor grafík a dizajnér Boris Kovalík.

Druhá grafika “hľadí” na súčasnosť, s víziou blízkej budúcnosti. Umelecky znázorňuje prelomový model Škoda Enyaq a jedinečný komplex obytných budov Sky Park od svetoznámeho architektonického štúdia Zaha Hadid. Enyaq znamenal prelomový vstup značky Škoda do éry elektromobility. Je to jej prvé čisto elektrické SUV, ktoré v sebe odráža trendy dnešnej doby. Do prípravy grafík sa zapojili aj členovia dizajnového tímu pôsobiaceho priamo v centrále značky Škoda Auto. 

Zdroj: Škoda

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie