ZAUJÍMAVOSTI

Škoda Roadiaq –unikátny študentský projekt

29 študentov Stredného odborného učilišťa strojárenského v Mladej Boleslavi zobralo do parády Škodu Enyaq a prestavili ho na multifunkčný obytný automobil s mobilnou kanceláriou a s interiérom z udržateľných materiálov.

Deviaty študentský automobil ponúkne množstvo priestoru, veľa inteligentných prvkov pre prácu i odpočinok a pohon všetkých kolies. Roadiaq sa oficiálne predstaví ešte tento mesiac.

„V rámci projektu študentského auta uplatňujú naši učni získané vedomosti v praxi a svoje schopnosti systematicky rozvíjajú. Nadobúdajú tak aj vynikajúci prehľad o celom procese vzniku nového vozidla, a to od prvých skíc cez fázu plánovania, organizácie až po finálnu montáž. Projekt je výnimočný po stránke rozsahu i prepracovanosti. Učni každoročne prichádzajú s kreatívnymi návrhmi a inteligentnými  nápadmi, ako ich zakomponovať,“ hovorí Martin Slabihoudek, riaditeľ Škoda Auto Stredného odborného učilišťa strojárenského.

V priebehu prestavby plne elektrického SUV Škoda Enyaq na multifunkčný obytný automobil študentov podporujú nielen ich majstri odborného výcviku a odborníci naprieč oddeleniami Škoda Auto ako dizajn, technický vývoj, výroba alebo IT, ale aj externí experti špecializujúci sa na prestavby obytných automobilov.

Výraznou zmenou prešla strecha automobilu. Škoda Roadiaq je o 35 cm vyššia ako štandardný Enyaq. Súčasťou výbavy sú aj solárne panely, ktoré generujú dodatočnú energiu pre obytný priestor vozidla. Roadiaq však možno pripojiť aj k externému zdroju elektriny v kempoch alebo na parkoviskách pre karavany.

Aby bolo možné implementovať novo vyvinutú konštrukciu strechy, museli učni kompletne prerobiť piate dvere. Tými sa na mieste, ktoré predtým slúžilo ako batožinový priestor, teraz vstupuje do malej kuchynky. Okrem toho možno k piatym dverám pripevniť stan, vďaka čomu za vozidlom vznikne ešte viac obytného priestoru. Stále pripojenie k internetu umožňuje cestujúcim pracovať odkiaľkoľvek, prípadne si počas odpočinku môžu prehrávať videá. Okrem funkčnej IT výbavy Škoda Roadiaq zaujme aj interiérom a poťahmi sedadiel z udržateľných materiálov.

Zdroj: ŠKODA AUTO

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie