Novinky a reportáže

Tieto autá majú najčastejšie stočený tachometer.Je medzi nimi aj to vaše?

Podvody s najazdenými kilometrami sú jedným z najčastejších problémov na trhu s ojazdenými vozidlami. Tieto podvody nezákonne navyšujú cenu ojazdeného vozidla a kazia tak zážitok z vlastníctva vozidla. Ako odhalila nedávna štúdia spoločnosti carVertical, najviac ohrození kúpou vozidla s pozmenenými údajmi na tachometri sú kupujúci prémiových nemeckých vozidiel.

Spoločnosť analyzovala viac ako 700 000 reportov s históriou ojazdených vozidiel, vytvorených v období od novembra 2020 do novembra 2021, s cieľom zostavenia zoznamu vozidiel s najčastejšie zmeneným stavom tachometra. Analyzovalo sa osemnásť rôznych trhov, vrátane Poľska, Rumunska, Maďarska, Francúzska, Slovinska, Slovenska, Českej republiky, Litvy, Lotyšska, Estónska, Ukrajiny, Bulharska, Srbska, Nemecka, Chorvátska, Ruska, Spojených štátov a Talianska.

Z údajov o počte najazdených kilometrov vyplýva, že vozidlom s najčastejšie zmeneným stavom kilometrov je BMW M5. Zistilo sa, že niečo málo cez tretinu kontrolovaných modelov malo s najväčšou pravdepodobnosťou zmenený stav tachometra. Táto jediná štatistika však podceňuje rozsah problému so zmenou stavu tachometrov pri vozidlách BMW – ako už nedávno upozornil Matas Buzelis, automobilový expert spoločnosti carVertical, v tomto zozname dominujú práve vozidlá BMW:

Polovicu zoznamu TOP 10 tvoria vozidlá tohto výrobcu. Koreluje to s dopytom po ojazdených vozidlách BMW na rôznych trhoch. Z údajov tiež vyplýva, že drahé vozidlá majú častejšie zmenený stav tachometra, čo treba brať do úvahy pri hľadaní ojazdeného vozidla. Práve tu padne vhod kontrola najazdených kilometrov.“

Na druhom a treťom mieste sa umiestnili vozidlá BMW radu 7 a Subaru Outback s 33,4%, resp. 31,8 % pravdepodobnosťou zmeneného stavu tachometra. Audi A8 bolo piatym najčastejším vozidlom so zmeneným stavom, zatiaľ čo jeho športovejší súrodenec – A7, obsadil desiate miesto s o niečo viac ako štvrtinou (25,8 %). Práve u týchto vozidiel v rámci štúdie došlo k najvyššiemu stáčaniu počtu najazdených kilometrov.

Matas Buzelis ďalej vysvetľuje, že prítomnosť vozidiel prémiového segmentu medzi najčastejšími vozidlami so stočenými kilometrami je dôvodom vyšších ziskov. Stáčanie tachometra je relatívne lacný a jednoduchý proces, ktorý poskytuje neférovým predajcom automobilov dodatočný peňažný príjem.

Rozšírený zoznam 20 áut, u ktorých sa najčastejšie mení stav tachometra, nájdete v tejto štúdii.

Ako už vyplýva z prieskumu, pri kúpe ojazdeného vozidla je nutné skontrolovať stav najazdených kilometrov, najmä u starších vozidiel. Najobľúbenejšie modely s najvyšším počtom stočených kilometrov boli vyrobené v rokoch 2006 až 2016. Odborník na automobily, Matas Buzelis, však zdôrazňuje, že existuje súvislosť medzi pravdepodobnosťou podvodu a triedou vozidla:

Zoznam vozidiel s najčastejšie zmenenými kilometrami sa skladá prevažne z vozidiel prémiovej triedy, ale nájdeme tu aj modely ekonomickej triedy. Stretávame sa tu s nižším podielom na celkovom počte modelov so zmeneným stavom tachometra. Vozidlá Subaru, Ford a Volkswagen patria do rovnakej vekovej skupiny ako vozidlá vyššej triedy. Zdá sa, že vozidlá s najčastejšie stáčanými kilometrami sú staré 5 až 15 rokov.

Najnovším modelom na tomto zozname je Ford Mustang. Budúci majitelia šiestej generácie tohto výkonného Mustangu by mali zbystriť a overiť si historické údaje o počte najazdených kilometrov na internete. Majitelia BMW M5 z roku 2006, radu 5 z roku 2007 a modelu X5 by mali tiež preveriť, či má ich vozidlo skutočne uvedený počet najazdených kilometrov.

Matas Buzelis vysvetľuje, že pri najnovších modeloch môže byť zmena stavu tachometra trochu zložitejšia. U novších vozidiel je tiež menej pravdepodobné, že budú zvolené na stáčanie kilometrov kvôli stavu najazdených kilometrov, ktoré prešli od doby, keď boli úplne nové:

Väčšinou nemá zmysel stáčať kilometre pri vozidle, ktoré má na tachometri povedzme 50 000 alebo 80 000 kilometrov. Kupujúcim sa ale vždy oplatí skontrolovať, či sú tieto údaje na tachometri skutočné alebo nie.“

Väčšina modelov automobilov so stáčanými kilometrami je vybavená vznetovými motormi. Ako zdôrazňuje automobilový odborník, pán Buzelis, bolo to tak vždy:

Dieselové automobily sú konštruované tak, aby prešli väčšie vzdialenosti, čo znamená, že u týchto vozidiel je väčšia pravdepodobnosť podvodov s počtom najazdených kilometrov. Situácia sa však môže v budúcnosti zmeniť, pretože predaj dieselových vozidiel pozvoľna klesá.

„Ak sa pozrieme na čísla, jasne vidíme, že obvykle takmer 80 alebo 90 percent modelov so stočenými kilometrami, je typu diesel. Zoberme si napríklad Volkswagen Phaeton – z desiatich modelov, u ktorých došlo k zmene stavu tachometra, je deväť z nich vybavených dieselovými motormi a iba jeden je poháňaný benzínovým motorom.“

Skupiny benzínových a naftových vozidiel BMW radu 6 sú takmer totožné, ale benzínové verzie sú oveľa populárnejšie. V niektorých prípadoch sa v ponuke vybraných modelov dieselové motory nevyskytujú dokonca vôbec. Zážihový typ paliva je jedinou možnosťou pre BMW M5 a Ford Mustang.

Spoločnosť analyzovala hodnotu vozidiel, ktoré mali stočené kilometre a zistila, že 16,1% vozidiel, skontrolovaných počas posledných 12 mesiacov, trpelo týmto neduhom. Vzhľadom na to, že podvody s počtom najazdených kilometrov sú na trhu s ojazdenými vozidlami pomerne časté, je dôležité používať online kontroly histórie vozidiel, aby ste sa tiež nestali obeťou tohto podvodu.

Zatiaľ čo kupujúci vozidiel ekonomickej triedy sú vystavení o niečo menšiemu riziku nepríjemných skúseností, najviac ohrození sú tí, ktorí si kupujú dieselové vozidlá prémiovej triedy staré 5 až 15 rokov. Práve u tohto typu vozidiel sa stáčanie kilometrov vyskytuje najčastejšie. Aj pri výkonných modeloch sa vyskytuje vysoký počet prípadov podvodov s počtom najazdených kilometrov. Obstaranie takého vozidla bez overenia jeho histórie na internete môže mať za následok finančnú ujmu.

Galéria

Michal

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie