Novinky a reportáže

Najpredávanejšie N-ko naSlovensku? i20 N!

Zdá sa, že koniec Clia RS a príchod alternatívy v podobe Hyundai i20 N (ktorý sme mimochodom testovali už minulý rok) prinieslo svieži vietor do tohto málo zastúpeného segmentu. Hyundai sa s novým modelom darí, a je to vidieť, pretože aj keď na cestách vidieť primárne tridsiatky, najpredávanejším N-kom tohto roka je dvacka! A to ma teší!

Hjundé totiž zverejnil svoje štatistiky a za prvé štyri mesiace roka 2022 pribudlo na slovenských cestách ďalších 35 vozidiel z výkonného radu N od značky Hyundai. Najpredávanejším z trojice N modelov, ktoré Hyundai na Slovensku ponúka, je minuloročná novinka, kompaktné i20 N, ktoré oslovilo 20 majiteľov. Z hot-hatch bestselleru i30 N sa predalo ku koncu apríla 14 kusov. Prvého tohtoročného majiteľa má aj ďalšia novinka minulého roka, ostrý crossover KONA N. Vyplýva to z údajov Zväzu automobilového priemyslu SR.

Najobľúbenejšou farbou kompaktného hatchbacku, ktorého motor 1,6 T-GDi ponúka výkon 150 kW (204 k), bola tradičná modrá Performance Blue. Vybrali si ju až traja zo štyroch majiteľov i20 N. Najpredávanejší hot-hatch uplynulých rokov na Slovensku, model Hyundai i30 N, si v prvej tretine tohto roka prevzalo 14 majiteľov. Najobľúbenejším naďalej ostáva prevedenie v karosárskej verzii hatchback. Oslovilo celkovo 11 majiteľov. Zvyšní traja zákazníci dali prednosť štýlovému Fastbacku N. Aj pri i30 N sa v popredí záujmu drží belasá modrá Performance Blue, ktorej úspešne sekunduje sivá Shadow Grey.

V roku 2022 prešiel i30 N modernizáciou, ktorá priniesla viacero dizajnových zmien, o 5 kW vyšší výkon, ale aj možnosť voľby novej 8-stupňovej automatickej N DCT prevodovky. Ako táto opcia oslovila zákazníkov na Slovensku? Zo 14 kusov i30 N, ktoré boli slovenským majiteľom odovzdané do konca apríla tohto roka, presne polovica vozidiel disponovala 8-stupňovým automatom. Rovnaký počet vozidiel bol vybavený 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Svojho prvého majiteľa si v roku 2022 našla aj druhá minuloročná novinka Kona N. Ide o prvý model zo série N, ktorý bol vyrobený v karosárskej verzii crossover SUV. Rovnako ako i30 má pod kapotou benzínový motor 2,0 T-GDi s výkonom 206 kW (280 k), ale v ponuke je výlučne s 8-stupnňovou automatickou N DCT prevodovkou. Zákazník, ktorý si vozidlo prevzal, sa rozhodol pre jedinečnú farbu Sonic Blue.

V roku 2021 sa na Slovensku predalo 44 vozidiel radu N, z toho až 41 kusov tvoril model i30 N. Prvá tretina roka 2022, počas ktorej sa predalo už 35 kusov N modelov, naznačuje, že aj aktuálny rok by mohol na slovenské cesty priniesť zaujímavé množstvo týchto emóciami nabitých vozidiel. Doposiaľ najvyšší predaj v subsegmente výkonných vozidiel zaznamenal slovenský Hyundai v roku 2019, keď si i30 N vybralo až 85 zákazníkov.  

Galéria

Michal

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie