Novinky a reportáže

Zadarmo to už nebudea tak je to správne

Súčasná ekonomická situácia nepraje asi nikomu. Hlbšie do vrecka majú rodiny, firmy, štát, ale aj organizátori rôznych spoločenským a športových podujatí. Organizátori o to viac, že sú z veľkej miery závislí práve na podpore firiem. Tento problém neobchádza ani najstaršiu slovenskú rely, Slovakia Rallye Tatry. Je to však problém, na ktorého riešení sa môžeme všetci podieľať. Ako? Aj na to príde reč.

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

V dňoch 26. až 29. mája 2022 bude Poprad už 49. krát centrom diania Slovakia Rallye Tatry. Podujatia, ktoré je zapísané v mnohých kalendároch. Okrem prestížnej FIA CEZ – Majstrovstiev Zóny strednej Európy, sa bude bodovať aj vo FIA CEZ H – „Európa Historikov“ a Rally Regurality. Podnik bol zaradený aj ako kvalifikačné podujatie FIA Trophy for Historic Regularity Rallies – Európskej trofeje rally pravidelnosti historických automobilov. Domáce posádky sa budú uchádzať hlavne o body v Majstrovstvách Slovenska v rally, v Slovenskom rally Pohári, Rally legend a v Slovenskej trofeji pravidelnosti historických automobilov. To všetko bude spojené so štartom v centre Popradu, na námestí Svätého Egídia. Chýbať nebude ani večerná mestská rýchlostná skúška, ktorá sa svojou atmosférou zaradila na popredné miesta atraktivity rýchlostných skúšok nie len na Slovensku. A aby toho nebolo málo, organizátori si pripravili aj veľké množstvo sprievodných podujatí. Čo to znamená? Víkendový program pre celú rodinu.

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

Ako všetko, aj toto má svoju cenu. A s ňou sa tak nejak ráta. Na základe predbežných kalkulácií sa oslovujú možní obchodní partneri, ktorí sú schopní a ochotní podieľať sa na príprave. Tá príprava automaticky začala ukončením jedného ročníka, po ktorom nasleduje ďalší. Ale…

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

To „ALE“ je v tomto prípade veľmi podstatné. Rozpočet je pripravený, financovanie v rámci možností zabezpečené, organizačné veci dohodnuté. ALE čo ak vám takmer všetci dodávatelia tovarov a služieb, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie, zahlásia zvýšenie cien?

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

Možností na riešenie je hneď niekoľko. Prvá a asi najjednoduchšia – zrušiť podujatie. Kto z motoristických nadšencov by to privítal? Druhá – zaplatiť to z vlastných zdrojov. Skúste doma vysvetliť rodine, že tohtoročná dovolenka (a možno najbližších pár rokov) nebude, lebo chcete zorganizovať Rallye Tatry. Aj túto cestu považujem… povedzme že za nie práve schodnú. Tretia je skúsiť osloviť aktuálnych a možno aj nových partnerov. Vráťme sa na začiatok článku – súčasná ekonomická situácia nepraje asi nikomu… Ostáva asi posledná možnosť – svojím spôsobom požiadať fanúšikov, podporovateľov, nadšencov, ale aj bežných divákov o pomoc. O to, aby všetci prispeli svojím malým kúskom k zachovaniu najstaršej slovenskej rely súťaže na Slovensku. Ako?

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

Formou vstupného na rýchlostné skúšky, do servisu. Áno, súhlasím. Desať eur na jednorazový vstup je asi veľa. Je tu však druhá možnosť. Je ňou 15-eurová permanentka na celé podujatie, na všetky divácke miesta, do servisu, proste všade, kde je niečo zaujímavé. A to je už OK cena, ak vezmeme do úvahy, že základný rozpočet nákladov súťaže presahuje hranicu 100 000 eur. Ešte stále vám príde, že 15 eur je veľa? Že by ste to mali mať zadarmo? Nie, nič nie je zadarmo. A ak to doteraz tak bolo, tak to bolo len na úkor niekoho. V tomto prípade na úkor ľudí, ktorí obetovali svoj voľný čas. Čas, ktorý mohli tráviť s rodinou a priateľmi tomu, aby vôbec nejaká rely bola. Tomu, aby sa história podtatranskej rely mohla písať ďalej. Nie, nemyslím si, že chcú od nás veľa. Nechcú si za mojich, vašich 15 eur stavať chalupy a kupovať drahé autá. Chcú len, aby tie svoje chalupy a autá nemuseli predávať kvôli vášni, ktorej aj bez toho obetujú strašne veľa. Oveľa viac, ako ktokoľvek z nás.

Foto: oficiálna stránka Slovakia Rallye Tatry

Spravme aj my pre Slovakia Rallye Tatry niečo. Priložme ruku k dielu aspoň minimálnym spôsobom. „Oni“ všetko pripravili, zabezpečili, „my“ im pomôžme a dajme nádej, že Slovakia Rallye Tatry má budúcnosť, že sa po ukončení tohtoročnej môžu začať prípravy na tú budúcoročnú. Ukážme im, že si to ceníme, že si ich ceníme, že to má význam.

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie