ZAUJÍMAVOSTI

Strážia náš jazdný pruha zachraňujú životy

Výskumné centrum nehôd Monash University v Melbourne (MUARC) prišlo so správou o významnej úlohe funkcionalít, ktoré nám pomáhajú neopustiť jazdný pruh, keď to nie je potrebné.

Podľa správy výskumného centra Monash University práve tieto dva prvky bezpečnosti – systémy asistencie pri udržiavaní jazdného pruhu (LKA – Lane Keeping Assistant) a varovania pred vybočením z jazdného pruhu (LDW – Lane Departure Warning) pomáhajú znížiť počet dopravných nehôd pri vysokej rýchlosti.

Práve neúmyselné opustenie jazdného pruhu pri vysokej rýchlosti patrí medzi významné faktory v štatistike celkovej nehodovosti s vážnymi následkami. Centrum pre výskum nehôd Monash University v Melbourne (MUARC) tvrdí, že práve tieto systémy sa pozitívne podpisujú pod odhadovaných 22% zníženia počtu smrteľných nehôd alebo nehôd s vážnymi zraneniami. 

Výskumná skupina pracovala s reálnymi dátami získanými z dopravy v Austrálii. Aktívne asistenčné systémy udržiavania v jazdnom pruhu boli spojené so štatisticky významným znížením rizika nehody a zvlášť čelnej zrážky s iným vozidlom v rýchlostných zónach 70 km/h alebo viac. Tieto nehody predstavujú 42% všetkých nehôd so smrteľnými následkami, 16% všetkých nehôd s vážnymi zraneniami.

Podľa hypotetického scenára (ak by boli všetky ľahké vozidlá v Austrálii vybavené systémom LKA), ročne by bolo na austrálskych cestách o 884 nehôd menej. Vrátane 76 smrteľných nehôd a 517 nehôd s ťažkým zranením. 

Súbor údajov zahŕňal policajné štatistiky o nehodách z Queenslandu, Nového Južného Walesu, Viktórie, Južnej Austrálie a Západnej Austrálie v rokoch 2013 až 2019, o ktorých sa zistilo, že sú reprezentatívne na národnej úrovni.

Značky a modely vozidiel zaznamenané v údajoch o nehode boli identifikované pomocou procesu dekódovania VIN, zatiaľ čo vybavenie LDW a LKA bolo identifikované pomocou údajov špecifikácie vozidla poháňaných RedBook.

Zdroj: Monash University, Melbourne (MUARC)

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie