Novinky a reportáže

Prvé čisto elektrické MINI Cooper SE Cabriodostalo kolesá zo 100% recyklovateľného hliníku

Nové MINI Cooper SE Cabrio bude prvým sériovo vyrábaným autom s kolesami z ľahkej zliatiny, na ktorých výrobu bude použitý výhradne recyklovaný hliník. Automobilka uvádza, že použitím recyklovaného materiálu znižuje emisie hliníku počas výroby až o 75 %. Pokiaľ patríte medzi motoristov, ktorým záleží na životnom prostredí a chcete mať svoje MINI Cooper SE Cabrio, dôležitá informácia – výroba bude iba v malej sérii.

Za premiérou stopercentného využitia druhotného hliníku na kolesá z ľahkých zliatin v sériovej výrobe stojí spolupráca s výrobcom kolies Ronal. Použitie recyklovaného hliníku nielen šetrí zdroje surovín, ale eliminuje aj energeticky náročný poces elektrolýzy, ktorý je nutný pri výrobe ľahkých zliatin. 

,,Ako prémiový výrobca sme udržateľnosť zakotvili vo vývoji od samého počiatku. Kolesá z ľahkých zliatin na čisto elektrickom štvormiestnom vozidle sú ukážkovým príkladom udržateľného využívania zdrojov,” uviedol Dr. Nicolai Martin, senior viceprezident pre vývoj automatizovanej jazdy. 

Od konkurenčných kolies sa tieto budú odlišovať okrem nosnej časti zo 100 % recyklovaného hliníku aj kovovými vložkami, ktoré podľa výrobcu prispievajú k lepšej aerodynamike a predlžujú dojazd MINI Cooper SE Cabrio. Odlišná je aj stredová krytka. Automobilka vyzdvihuje aerodynamické vlastnosti nových kolies aj pre ich pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti, pretože kompletné uzavretie kolies má výrazne znížiť odpor vzduchu. Kombinovaná spotreba nového MINI Cooper SE Cabrio je podľa metodiky WLTP 17,2 kWh/100 km, emisie COna úrovni 0 g/km.  

Po skončení životného cyklu je možné kolesá z nového MINI Cooper SE Cabrio opäť recyklovať. 

Foto: BMW Group

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie