Novinky a reportáže

Vyskúšajte, či by ste zvládli nové testypre autoškoly. Potrebujete dosiahnúť aspoň 90 %

Od prvého apríla vstúpi do praxe legislatívna novinka. Teoretická časť skúšky z odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla sa bude vykonávať po novom. Formou elektronického skúšobného testu. Počas riadneho testu bude uchádzač sedieť v skúšobnej miestnosti na okresnom dopravnom inšpektoráte. Test, bude generovaný zo širokého spektra otázok. V článku nájdete odkaz na elektronický skúšobný test, ktorý si môžete vyskúšať.

Test bude obsahovať 40 otázok a vyhradený čas na odpoveď je iba 30 minút. Jedným z hlavných cieľov legislatívnej úpravy a nového spôsobu testovania je zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. Skúšobné testy budú generované z databázy 1400 otázok v 10 okruhoch. Systém bude otázky vyberať v závislosti od požadovanej skupiny vodičského oprávnenia.

Základom pri tvorbe otázok, ktoré môžete na teste dostať boli učebné osnovy vodičských kurzov v autoškolách. Testy riešia pravidlá cestnej premávky, uplatňovania prednosti v jazde či rýchlostných obmedzení. Test si posvieti aj na znalosť dopravných značiek, schopnosť vyhodnotiť dopravné situácie na križovatkách či postupy v prípade dopravnej nehody. Uchádzač o vodičský preukaz musí byť pripravený aj na otázky z teórie vedenia vozidla, z predpisov o dokladoch k vozidlu, či o konštrukcii a údržbe vozidla.

Potrebujete dosiahnúť aspoň 90 bodov

Každá otázka má hodnotu 1, 2, 3 alebo 4 body, pričom celkový súčet za všetky správne odpovede bude 100 bodov. Minimum pre úspešné absolvovanie testu je 90 bodov. 

VYSKÚŠAJTE SI NOVÉ ELEKTRONICKÉ SKÚŠOBNÉ TESTY

Klasické papierové testy budú nahradené elektronickými od prvého apríla

„Od nového spôsobu vykonávania teoretickej skúšky elektronickým spôsobom očakávame v prvom rade jej objektívny priebeh a teda výrazné obmedzenie korupčného správania, ako aj dôkladnejšie vzdelanie žiadateľov, čo v konečnom dôsledku vytvára predpoklad zvyšovania bezpečnosti v cestnej premávke,“ doplnil Tomáš Vrábel, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ. 

Predkladatelia, Ministerstvo vnútra a Policajný zbor s testami sľubujú aj zefektívnenie činnosti skúšobných komisárov, keďže elektronickým spôsobom testovania možno preskúšať vyšší počet absolventov autoškoly. Vyhodnotenie elektronického testu prezentujú ako rýchle a spoľahlivé.

Zdroj: MV SR

Foto: ilustračné, Freepik

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie