ZAUJÍMAVOSTI

Pocta BMW Art Carod Esther Mahlangu

BMW Group predstavilo na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles spojenie umenia a inovácií v podobe BMW i5 Flow NOSTOKANA. Dizajn vozidla kombinuje nové technológie povrchovej úpravy BMW s umeleckým jazykom juhoafrickej umelkyne Esther Mahlangu.

Toto dielo pripomína BMW Art Car navrhnuté Mahlangu v roku 1991. „BMW i5 Flow NOSTOKANA ctí históriu značky BMW a jedinečným spôsobom pokračuje v príbehu našej globálnej kultúrnej angažovanosti. Spája umenie a dizajn prostredníctvom progresívnych technológií. Tu sa samotná technológia stáva umením,“ hovorí Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design.

V roku 1991 Mahlangu navrhla 12. BMW Art Car, založené na BMW 525i, čím sa stala prvou ženou a prvým africkým umelcom, ktorému sa to podarilo. „Jej umenie ma inšpirovalo pred rokmi, vtedy, keď bol koncept zmeny farby na aute len nápadom v mojej hlave,“ hovorí Stella Clarke, výskumná inžinierka otvorených inovácií v BMW Group. 

Dnes dostupné technológie umelcom umožňujú zrealizovať to, čo Mahlangu naznačila v roku 1991. Fólia na vozidle je zložená z 1 348 samostatných častíc a každá z nich sa dá ovládať individuálne. BMW i5 Flow dostalo meno NOSTOKANA, po Mahlanguovej prvom synovi.

Animácie sú sprevádzané rovnako zvukom, ktorý špeciálne zložil kreatívny riaditeľ BMW Group pre zvuk. Ide o kombináciu zvukovej scény značky BMW s juhoafrickou kultúrou.

Zdroj: BMW

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie