ZAUJÍMAVOSTI

Mooney, jedenz posledných

Toto je jedno z piatich lietadiel Mooney, poháňaných motorom PFM 3200, ktoré ešte lietajú. Medzi letcami ide o ikonu, ktorá si získala srdcia mnohých z nich.

Motor Porsche PFM 3200 navrhla divízia Porsche-Flugmotoren, podľa toho skratka PFM. Ide o šesť valcový vzduchom chladený motor. 

Vyrobených bolo iba 40 kusov Mooney PFM. Väčšina z nich bola už dávno zošrotovaná, pričom len asi päť z nich na celom svete je stále schopných lietať. To, čo bolo podľa vtedajšieho manažéra vývoja Porsche Heinza Dorscha predstavované ako druhá opora Porsche v 90. rokoch, sa skončilo už po šiestich rokoch. Prvý PFM bol certifikovaný pre letovú prevádzku v roku 1984, po ňom nasledoval prvý Mooney v roku 1988. Všetko sa skončilo v roku 1990. Ale “tvrdé pristátie” projektu v tom čase nebolo spôsobené chybami na strane Porsche.

Toto Mooney patrí Dirkovi Sadlowskému, zakladateľovi hangáru II na letisku Paderborn. Sadlowski roky podnikal v nábytkárskom priemysle, no pred rokmi si splnil veľmi špecifický sen spojený s Porsche.

Sadlowski našiel svoj Mooney z roku 1988 v Connecticute pred niekoľkými rokmi a nechal ho previezť do Nemecka cez Kanadu, Aljašku, Grónsko, Island, Faerské ostrovy a Škótsko. Tou istou trasou už priviezol do Európy mnoho ďalších historických lietadiel.

Zdroj: Porsche

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie