NOVINKA

Nový Aston Martin DBX707 pokračuje vúlohe lekárskeho auta Formuly 1

Sezóna 2023 FIA Formula 1 World Championship odštartovala 5. marca Veľkou cenou Formuly 1 Gulf Air Bahrain. Zdravotnícky personál F1 si spolu s profesionálnym pilotom Alanon van der Merwe nasadol do svojho nového SUV Aston Martin DBX707.

Toto vozidlo má za úlohu na tých najväčších svetových okruhoch, v čo najkratšom čase a pri čo najväčšej možnej miere bezpečia, dopraviť zdravotníkov na miesto nehody. Model DBX707 nahrádza pôvodný model DBX, ktorý slúžil v sezónach 2021 a 2022. Nejedenkrát sa počas tohto obdobia hovorilo o tom, že Aston Martin DBX výkonom nestíhal kolegovi od Mercedesu – AMG GT 63 S 4MATIC+. To by sa už nemalo opakovať. Nové DBX707 má byť rýchlejšie ako jeho predchodca.

Dostal významné vylepšenia motora, bŕzd aj zavesenia kolies. Nový model poháňa 4-litrový motor V8 od AMG s výkonom 707 koní a krútiacim momentom 900 NM, čo mu zabezpečuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy.  Pre porovnanie zdravotnícky Mercedes má k dispozícii 649 koní a predchádzajúci Aston Martin 542 koní.

Dôležitú úlohu má zohrávať aj nová prevodovka s mokrou spojkou. Má poskytovať výrazne rýchlejšie radenie prevodových stupňov. Pre F1 Medical Car dodala spoločnosť Pirelli, partner pneumatík pre F1,  špeciálne vyvinuté pneumatiky P Zero. Vozidlo obsahuje viac karbónových dielov ako predchádzajúci model, vrátane hnacieho hriadeľa.

Automobilka toto auto prezentuje ako najrýchlejšie, najvýkonnejšie, najlepšie ovládateľné a zároveň najpútavejšie svojho druhu. Informácie a dáta, ktoré na okruhoch Grand Prix získava profesionálny jazdec, plánuje automobilka zúročiť pri ďalšom vývoji DBX707. Aston Martin DBX707 Medical Car je plne prispôsobený pre potreby zdravotníkov a ich vybavenia. Svoje miesto konštruktéri našli pre hasiace prístroje, lekárske kufre aj defibrilátor. Posádka dostala pretekárske sedadlá schválené FIA, vybavené šesťbodovým pretekárskym pásom. Dôvod je jednoduchý, jazdiť sa bude vo vysokej rýchlosti. Vo vozidle majú zdravotníci prístup ku komunikácii z Race Control. K dispozícii sú im všetky dôležité informácie, napríklad biometrické údaje jazdcov počas preteku alebo online prenos záberov z trate, aby mohli včas reagovať.

Svojim výkonom sa DBX707 zaradil pred Lamborghini Urus Performante, Ferrari Purosangue, Bentley Bentayga a Maserati Levante Trofeo. Aktuálne mu patrí titul najrýchlejšieho SUV na svete.

Foto, video: Aston Martin

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie