NOVINKA

Mercedes má schválenétyrkysové svetlá

Mercedes-Benz získal prvé schválenie na svete pre používanie špeciálneho vonkajšieho osvetlenia – pre automatizovanú jazdu, v tyrkysovej farbe. Povolenie platí zatiaľ pre Kaliforniu a Nevadu v USA.

V Kalifornii má Mercedes povolené testovanie tyrkysových obrysových svetiel pre automatizovanú jazdu na diaľniciach. Kalifornská výnimka je časovo ohraničená na dva roky. V Nevade povolenie umožňuje, aby boli sériovo vyrábané vozidlá vybavené špeciálnymi obrysovými svetlami, počnúc modelovým rokom 2026 EQS a vozidlami DRIVE PILOT triedy S. Nevadské povolenie zostane v platnosti, kým sa nedosiahne zákonná úprava so štátnym zákonodarcom. Mercedes-Benz sa stal prvou automobilkou, ktorá v spomínaných štátoch získala povolenie na testovanie svetiel tohto druhu. Mercedes-Benz sa zaviazal štandardizovať tyrkysovú farbu ako prostriedok na vizualizáciu stavu automatizovanej jazdy. Budúce globálne harmonizované nariadenie pre tyrkysové obrysové svetlá pri automatizovanej jazde by mohli vytvoriť základ pre zvýšenú bezpečnosť.

Obe povolenia umožňujú Mercedes-Benz získať dôležité poznatky o interakcii automatizovaných vozidiel a ostatných účastníkov cestnej premávky. Začlenenie obrysových svetiel má výrazne zvýšiť akceptáciu automatizovaného riadenia verejnosťou a prispieť k bezpečnosti na cestách, pretože vďaka svetlám je stav systému automatizovaného riadenia jasne viditeľný z exteriéru. To tiež umožňuje orgánom činným v trestnom konaní a policajtom identifikovať stav systému a určiť, či majú vodiči povolené zapojiť sa do sekundárnych činností počas podmienečne automatizovanej cesty. Tyrkysové obrysové svetlá pre automatizovanú jazdu sú v testovacích vozidlách integrované do predných a zadných svetiel, ako aj do vonkajších spätných zrkadiel. 

„S vývojom automatických obrysových svetiel Mercedes-Benz stanovuje nové priemyselné štandardy. Sme prvou automobilkou na svete, ktorá získala takéto schválenia v USA, konkrétne v Kalifornii a Nevade. Čím viac vozidiel s automatizovaným riadením zapĺňa vozovku, tým dôležitejšia je komunikácia a interakcia medzi vozidlom a prostredím,“ hovorí Markus Schäfer, člen predstavenstva Mercedes-Benz Group AG, technologický riaditeľ pre vývoj a nákup. 

Zvolená tyrkysová farba spĺňa dve základné kritériá: jej viditeľnosť umožňuje spoľahlivú a rýchlu detekciu pre ostatných účastníkov cestnej premávky a ponúka odlíšenie od existujúceho osvetlenia vozidiel a dopravných signálov, ako sú semafory alebo núdzové osvetlenie. Navyše realizované štúdie  ukázali, že tyrkysová farba je optimálna pre automatizovanú jazdu, tvrdí automobilka.  

Zdroj: Mercedes-Benz

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie