NOVINKA

LBX – LexusBreakthrough Crossover 

LEXUS LBX je úplne nové kompaktné SUV, ktoré má byť pre značku prísľubom nových príležitostí, zvlášť na európskom trhu, ktorému je nový model určený. LBX prichádza s novým 1,5-litrovým hybridno-elektrickým pohonom bez nutnosti dobíjania. Najmenší z radu Lexusov si chce vybojovať pozíciu prelomového modelu.

Skratka LBX – Lexus Breakthrough Crossover hovorí o prelomovom crossoveri. Nové kompaktné SUV zohľadňuje aktuálne trendy dizajnu a technológii, ostáva však verné charakteristickej kvalite značky Lexus. Ide o prelom pre Lexus ako značku v Európe. Po prvý raz bol európsky trh prioritou pre vývoj nového vozidla značky, ktorá verí, že model LBX môže získať až štvrtinu európskeho predaja značky v roku 2024.

LBX narúša tradičnú stratégiu kúpy a predaja vozidla. Aby mal majiteľ väčšiu slobodu vyjadriť svoj individuálny vkus a zmysel pre štýl, bude LBX ponúkaný okrem svojej základnej výbavy aj v štyroch „atmosférach“. Tieto atmosféry nie sú definované úrovňou výbavy alebo komfortnými prvkami, ale sústreďujú sa na vyjadrenie rôznych rafinovaných, dynamických alebo športových tém prostredníctvom štylistických detailov, farieb, textúr a povrchových úprav. 

„Naším cieľom bolo spochybniť konvenčnú koncepciu luxusného auta. Dôkladne sme sa snažili o zážitok z jazdy, ktorý umožňuje prirodzený dialóg medzi vodičom a jeho vozidlom a o dizajn, ktorý pôsobí rafinovane,“ uviedol hlavný konštruktér Kunihiko Endoh. 

Dizajn LBX vytvára novú identitu prednej časti vozidla „Resolute Look“. Hoci vonkajšie rozmery vozidla sú kompaktnejšie, než má akýkoľvek iný Lexus, jeho vzhľad je mohutný a výrazný. Vo vnútri sa kladie dôraz na aktívne zapojenie vodiča; kokpit zameraný na vodiča vychádza z koncepcie Tazuna, pričom vyniká pocitom svetlosti a otvorenosti v spojení s vynikajúcim výhľadom, zatiaľ čo prístrojový panel plynulo prechádza do panelov dverí.

Najvýznamnejším aspektom dizajnu je usporiadanie prednej časti, ktoré „rozbíja“ vzhľad vretenovitej mriežky chladiča – charakteristického dizajnového prvku posledného desaťročia – a privádza značku Lexus do novej éry.

„Prepracovali sme vretenovitú mriežku chladiča, aby sme uvoľnili priestor novému dizajnu. Podarilo sa nám vytvoriť novú identitu masky, ktorá je úplne odlišná od tej predošlej, a pritom je okamžite rozpoznateľná ako Lexus,“ vysvetľuje Koichi Suga, generálny riaditeľ spoločnosti Lexus pre dizajn.

Mriežka chladiča je zjednotená do jedného lichobežníkového tvaru umiestneného pod úzkym otvorom, ktorý prechádza pod prednou hranou kapoty a spája štíhle jednotky svetlometov. Tento dizajn čerpá z tradície „Resolute Look“ značky Lexus. Ten sa prvý raz predstavil v koncepte LF-S v roku 2003 a stal sa charakteristickým štýlovým prvkom sériových modelov Lexus na začiatku nového tisícročia. Predné stĺpiky sú potiahnuté dozadu, vďaka čomu kabína pôsobí kompaktne, a kapota je dlhšia, čo vytvára športový profil. Rozšírené blatníky ešte viac zvýrazňujú veľké (18-palcové) disky kolies a pneumatiky.

Model LBX poháňa nová generácia hybridno-elektrického pohonu Lexus bez nutnosti dobíjania, ktorého súčasťou je kompaktný a ľahký 1,5-litrový trojvalcový motor. Hlavné komponenty hybridnej sústavy ako prevod typu transaxle a riadiaca jednotka výkonu prešli zásadnou zmenou konštrukcie, ktorej cieľom bolo zvýšiť účinnosť, znížiť straty, ušetriť hmotnosť a zmenšiť veľkosť. Súčasťou pohonného systému je aj nový, bipolárny nikel-metal-hydridový (NiMH) akumulátor s nízkym odporom a vysokým výkonom, ktorý umožňuje dodatočnú podporu elektromotora pri zrýchľovaní a rozširuje možnosti vozidla v plne elektrickom režime jazdy.

Plne hybridný systém dosahuje maximálny výstupný výkon 136 k (DIN)/100 kW a najvyšší krútiaci moment 185 Nm. Pohonné ústrojenstvo nového Lexusu má byť vyladené na príjemný výkon, ktorý prináša potešenie, či už jazdíte po meste alebo kľukatých cestách na vidieku.

Lexus LBX je dlhý 4 190 mm, široký 1 825 mm a vysoký 1 545 mm, rázvor kolies dosahuje 2 580 mm. Vyrábať sa začne koncom roka 2023, po svojej svetovej premiére. Predaj na európskych a vybraných svetových trhoch sa spustí začiatkom roka 2024.

LBX technické parametre
• Rozmery: 4,190 mm (dĺžka) x 1,825 mm (šírka) x 1,545 mm (výška)
• Pohotovostná hmotnosť: 1280 kg
• Objem batožinového priestoru: 332 l
• Ťažná kapacita (nebrzdený príves): 750 kg
• Motor: 1.5 l 3 valec , hybrid samonabíjací
• Prevodovka: E-CVT
• Výkon: 100kW / 136 DIN hp
• Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 9.2 sec
• Polomer otáčania 10.4 m

Zdroj: LEXUS

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie