ZAUJÍMAVOSTI

Hyundai KONA Electric sazačína vyrábať v ČR

Hyundai spustil výrobu novej generácie modelu KONA Electric v závode Hyundai Motor Manufacturing Czech. Závod plánuje v prvom roku produkcie vyrobiť 21 000 kusov KONA Electric.

KONA Electric má do konca roka 2023 predstavovať až 15 percent celkovej výroby spomínaného  závodu. 

Druhá generácia modelu KONA Electric ponúka pokročilé bezpečnostné prvky a špičkový dojazd.

Hyundai v marci 2022 oznámil zrýchlenie svojej elektrifikačnej stratégie, vďaka ktorej chce prinesť na trh do roku 2030 jedenásť nových elektromobilov Hyundai.

V roku 2020 sa prvá generácia KONA Electric stala prvým elektrickým vozidlom Hyundai vyrábaným v Európe. Strategické rozhodnutie doplniť dodávky elektrickej KONY vyrábanej v závode Ulsan v Južnej Kórei výrobou v Českej republike výrazne skrátilo dodacie lehoty vozidiel pre zákazníkov v Európe. Druhá generácia KONA Electric pokračuje v tejto stratégii, aby lepšie slúžila európskemu trhu – je vyrobená v Európe, pre Európu.

Okrem toho mali odborníci z HMMC významné slovo aj pri vývoji nového modelu pre Európu, počnúc prípravou počiatočných náčrtov. Tento nový vývojový proces im umožnil nielen formovať charakter a parametre úplne nového KONA Electric, ale aj zohľadniť špecifiká výroby v skoršom štádiu.

Hyundai považuje Európu za kľúčový trh, čo sa odráža v našej oddanosti našim zákazníkom na celom kontinente. To je dôvod, prečo vyrábame viac ako 70 percent našich modelov – navrhnutých s ohľadom na európskych zákazníkov – v Európe. V reakcii na rastúci dopyt po našich elektrických vozidlách v regióne a so zameraním na skrátené dodacie lehoty podčiarkuje výroba jedného z našich najvýznamnejších elektromobilov v Európe význam európskeho trhu pre Hyundai,“ povedal Michael Cole, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Europe.

KONA Electric sa teraz bude vyrábať v HMMC (Hyundai Motor Manufacturing Czech) aj vo verzii s pravostranným riadením pre Spojené kráľovstvo, Írsko a Cyprus. Nové destinácie pre elektrický model budú tiež zahŕňať Turecko a Izrael, ako aj ostrovy Reunion a Guadalupe.

Český závod bude naďalej vyrábať dve verzie KONA Electric s rôznymi kapacitami batérií, pričom obe ponúkajú vyšší výkon a dojazd ako ich predchodcovia. Akumulátor KONA Electric s kapacitou 65,4 kWh je vybavený elektromotorom s výkonom 160 kW a ponúka najlepší dojazd vo svojej triede – až 514 km (WLTP). Základná verzia bude mať batériu s kapacitou 48,4 kWh a elektromotor s výkonom 114,6 kW, čo zabezpečí dojazd 377 km (WLTP).

Batériové články KONA Electric sa vyrábajú v závode LG Energy Solution vo Wroclawi v Poľsku. Batérie sa potom montujú do svojej finálnej podoby v rovnakom závode HMMC, ktorý do konca roka 2021 vyrábal manuálne prevodovky. 

Zdroj: Hyundai

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie