NOVINKA

Elektrický Ford F-150Lightning pre Nórsko

Ford F-150 Lightning, elektrická verzia najpredávanejšieho pick-upu (v USA) vstupuje do Európy a ako prvú krajinu na našom kontinente si Ford vybral Nórsko.

Výber prvej krajiny je pochopiteľný. Ford deklaruje, že jeho elektrický pick-up sa zimy nebojí a zároveň, práve Nórsko je lídrom v adopcii elektromobility. Takmer 80 percent predaných nových osobných vozidiel v minulom roku bolo na elektrický pohon. Nórski motoristi si môžu objednať model F-150 Lightning Lariat Launch Edition s výkonom 458 koní a krútiacim momentom 1 050 Nm. F-150 Lightning má dojazd 386 km. Sľubuje zrýchlenie na stovku pod 5 sekúnd. A hravo potiahne náklad do 3,5 tony.

Elektrický pickup dostal lítium-iónovú batériu s kapacitou 98 kWh. 

Z 15 percent na 80 percent by ste ju mali nabiť za 39 minút (pomocou 150 kW jednosmerného rýchleho nabíjania). Takýchto verejne dostupných nabíjacích staníc je v Nórsku viac ako 20 000.

F-150 Lightning sľubuje bezprecedentnú kombináciu výkonu na ceste a v teréne, zároveň úžitkovosti a jazdy s nulovými výfukovými emisiami, čo sa dokonale hodí na prácu a život v drsnej severskej krajine, kde autá s pohonom 4×4 tvoria dve tretiny všetkých nových vozidiel.

„Zákazníci mi doslova búchali na dvere a prosili, aby sme elektrický pickup priviezli do Nórska. F-150 Lightning je schopný uhasiť smäd po dobrodružstve a zároveň prijať našu vášeň pre ochranu životného prostredia,“ povedal Per Gunnar Berg, výkonný riaditeľ Ford Norway. 

Ford minulý rok oznámil, že od roku 2030 bude ponúkať iba plne elektrické osobné autá a od roku 2035 portfólio plne elektrických úžitkových vozidiel. Automobilka plánuje, že do roku 2030 budú viac ako polovicu svojej celosvetovej produkcie tvoriť elektrické vozidlá a najneskôr do roku 2050 sa celosvetovo zameriava na uhlíkovú neutralitu.

,,F-150 Lightning je najchytrejší F-150, aký sme kedy vyrobili, a je dokonalou ukážkou toho, ako to všetko ide. Elektrický pohon pomáha našim vozidlám stať sa viac Fordom než kedykoľvek predtým,“ povedal Martin Sander, generálny riaditeľ Ford Model e, Europe.

F-150 Lightning Lariat Launch Edition pre zákazníkov v Nórsku je ponúkaný výhradne s karosériou v štýle Super Crew Cab a v nápadnej modrej metalickej farbe.

Ford F-Series je legendou ciest v USA. Ide o historicky najpredávanejšie nákladné vozidlo v Amerike už 41 rokov. Domáci trh si rezervoval 200 000 kusov F-150 Lightning ešte predtým, ako bol v máji minulého roka uvedený na trh. 

Zdroj: Ford

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie