ZAUJÍMAVOSTI

Superb prezidenta Zemanaide do múzea

Auto bolo vyrobené v roku 2019, vybavené je motorom 2,0 TSI s prevodovkou DSG v prevedení Laurin & Klement, samozrejme 4×4.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa aktuálne vozí v BMW 745Le xDrive, ktoré má dojazd na elektrinu 45 kilometrov. Kancelária prezidentky má auto zapožičané. Väčšina najvyšších predstaviteľov slovenskej politickej scény využíva služobné vozidlá rovnakej značky. V susednom Česku je zaužívané využívať vozidlá vyrobené domácou značkou, z časti rukami vlastných občanov. Túto politiku výberu služobných áut po celý čas presadzoval aj Miloš Zeman, vďaka čomu si vyskúšal niekoľko generácií Superb.

Bývalý prezident Miloš Zeman počas prehliadky závodu ŠKODA AUTO vo Vrchlabí. Zdroj: ŠKODA AUTO

Posledný Superb, ktorý prezident Miloš Zeman a jeho šofér využívali je v čiernom prevedení perleťovej farby s označením Magic. Pre potreby ochrany prezidenta bol dovybavený majákmi, vysielačkou či kamerovým systémom. 

Kancelária prezidenta spomínané auto daruje Národnému technickému múzeu v Prahe, informuje autoweb.cz. Múzeum dnes vlastní bohatú zbierku vozidiel, ktoré plnili dôležitú úlohu počas častých ciest jednotlivých prezidentov ČR. Od Miloša Zemana už majú v zbierke aj Tatru 700. 

Národný technický ústav vlastní aj reprezentačný automobil prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka. V roku 2007 dostalo do zbierky ďalšiu Škodu Superb, ktorú v rokoch 2003 až 2006 využíval prezident Václav Klaus. Už v roku 2001 Kancelária prezidenta darovala ústavu Klausov strieborný Mercedes Benz 600 SE.

Miloš Zeman sa zaujímal o výrobné procesy hi-tech závodu. Zdroj: ŠKODA AUTO

A aké bolo prvé auto Miloša Zemana? Podľa verejne dostupných informácií si bývalý český prezident kúpil svoje prvé auto v roku 1974 a mala to byť Škoda 100 v bielej farbe. 

Výrobné linky ŠKODA AUTO v českých Kvasinách sa tento rok uvolnili pre produkciu SUV a výroba modelu Superb sa presunula do bratislavského závodu, spolu s novým modelom Volkswagen Passat.

Zdroj: ŠKODA AUTO, Národné technické múzeum Praha, www.hrad.cz

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie