NOVINKA

Prvé záberyBMW i5

Očakávaný model 5 od BMW v plne elektrickom prevedení už od februára 2022 preukazuje svoju pripravenosť počas náročných testov, ktoré sa odohrávajú cielene v mimoriadne drsnom a chladnom prostredí. Po dokončení testov by sme sa mali dočkať predstavenia, predpokladá sa, že sa tak stane v najbližších mesiacoch.

Testovanie sa aktuálne odohráva na ľade, snehu a na nekomfortných cestách vo Švédsku. Prvá etapa testu “zdatnosti” odštartovala už vo februári v roku 2022. Prototyp BMW i5, plne maskovaný špeciálnym obalom s provizórnymi svetlometmi a zadnými svetlami vyrazil na päť dňovú testovaciu jazdu z Bavorských Álp až do Dánska, potom nasledoval na okraj polárneho kruhu vo švédskom Laponsku.

Motor, výkonná elektronika, batérie, integrovaný vykurovací a chladiaci systém pre kabínu a akumulátorovú sústavu dostali zabrať na výprave dlhej 3 000 kilometrov. Podľa automobilky preukázali, že piata generácie technológie eDrive je pripravená na dlhé dojazdy s krátkym časom nabíjania aj v mimoriadne chladnom prostredí.

Ako navzájom spolupracujú komponenty podvozku, riadiace a brzdové systémy, systémy jazdnej dynamiky a jazdnej stability v extrémnych vonkajších podmienkach, to všetko si vývojový tím a testovací inžinieri odskúšali v konečnej destinácii Arjeplog, kde mali k dispozícii zasnežené cesty a zamrznuté jazerá severného Švédska s obrovskými ľadovými plochami.

Ešte v roku 2022 nasledovalo testovanie pri každodennom jazdení v Mníchove a okolí, ako aj v blízkosti závodu BMW Group Dingolfing. Cieľom bolo vyladiť technológie podvozku a akustických vlastností auta v najrôznejších podmienkach, ako aj zdokonaľovať výkon pohonnej jednotky.

Inžinieri BMW zapojení do projektu vozidla mohli priamo kontrolovať aktuálny stav vývoja prostredníctvom testovania v rodnom Bavorsku ešte predtým, ako sa vo februári 2023 prototyp i5 vrátil k polárnemu kruhu. Účelom druhého kola testov vo Švédsku bolo doladiť na zamrznutých jazerách všetky riadiace systémy pohonnej jednotky a podvozku.

BMW už potvrdila aj verziu i5 Touring, teda kombi, dátum predstavenia zatiaľ nepoznáme. 

Zdroj: BMW GROUP

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie