Novinky a reportáže

Prvé elektrické RS-ko od Škody je tu. ENYAQiV Coupé zvládne stovku za 6,5 sekundy

Po elektrickom SUV ENYAQ iV sa v ponuke ŠKODA AUTO objavuje ďalší elektromobil postavený na plne elektrickej platforme MEB. Nový ENYAQ COUPÉ iV predstavuje elegantnejšiu a dynamickejšiu alternatívu k pôvodnému vozidlu a spoločne s ním sa bude vyrábať na linke v Mladej Boleslavi. V tom sú obe prevedenia SUV ENYAQ jedinečné, ide doposiaľ o jediné modely na platforme MEB, ktoré vznikajú mimo Nemecka.

Nové SUV kupé taktiež pokračuje v zavádzaní ďalších noviniek do ponuky elektrických vozidiel ŠKODA. Jednou z nich je aj prevedenie RS. „Nová vrcholná verzia je zároveň prvým čisto elektrickým vozidlom RS značky ŠKODA. ENYAQ COUPÉ iV s veľmi elegantnou karosériou dokonale spája emotívny vzhľad a vysokú účinnosť a ponúka veľkorysý priestor typický pre vozidlá značky ŠKODA,“ hovorí Thomas Schäfer, predseda predstavenstva ŠKODA AUTO.

Ako prvé čisto elektrické kupé značky ŠKODA bude ENYAQ COUPÉ iV k dispozícii aj v športovo ladenom prevedení RS. ENYAQ COUPÉ RS iV tvorí vrchol ponuky značky ŠKODA. Verzia RS disponuje systémovým výkonom 220 kW a krútiacim momentom 460 Nm, tomu zodpovedá jeho dynamika: zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 6,5 sekundy a maximálna rýchlosť je 180 km/h, čo je o dvadsať kilometrov za hodinu viac ako u ostatných prevedení modelu. Podvozok prevedenia RS aj verzie SPORTLINE je vpredu znížený o 15 a vzadu o 10 milimetrov.

Prevedenie ENYAQ COUPÉ RS iV dostáva štandardne jedinečnú osvetlenú masku chladiča Crystal Face so 131 diódami, ktorá sa u ostatných prevedení dodáva na želanie. Ďalej sa variant RS chváli čiernymi kontrastnými prvkami, ako sú lišty okien alebo zadný difúzor, prevedenie SPORTLINE má tiež masku chladiča v klavírnom laku. Pri štandardných verziách sú rámčeky chladiča v chrómovanej vizuálnej úprave. Rovnako ako všetky ostatné modely RS značky ŠKODA má aj ENYAQ COUPÉ RS iV červený reflexný pásik v zadnom nárazníku, ktorý sa tiahne cez celú šírku vozidla. Ostatne zadný nárazník vo variante RS sa pri modeli ENYAQ COUPÉ iV pýši športovejším vzhľadom.

Štandardne dostáva ENYAQ COUPÉ RS iV čierne 20-palcové kolesá Taurus a na želanie antracitové 21-palcové kolesá Vision. Tieto kolesá majú špeciálne aerodynamické zakrytovanie. Verzia SPORTLINE môže mať buď antracitové 20-palcové kolesá Vega, alebo voliteľne 21-palcové čierne kolesá Betria. ENYAQ COUPÉ RS iV si budú môcť zákazníci zaobstarať aj v exkluzívnej zelenej farbe Mamba, pre štandardné prevedenia vozidla uvádza ŠKODA do katalógu aj nové farby, napríklad šedú metalízu Graphite, ktorá nahrádza farbu Quartz.

Vo výbave športovo ladených prevedení nechýbajú ani FULL LED Matrix predné svetlomety. V prevedení RS nájdeme štandardne trojzónovú klimatizáciu a vozidlo je vybavené napríklad progresívnym riadením. Zákazníci si potom môžu vo verzii RS zvoliť z dvoch dizajnových prevedení interiéru.

V oboch prípadoch dostanú obloženie palubnej dosky a dverných panelov v karbónovom dekore, hliníkové kryty pedálov a športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy a logom RS. V prevedení Design Selection RS Lounge sú sedadlá čalúnené materiálom Suedia s limetkovo zeleným kontrastným prešívaním a lemami. Ten istý farebný akcent nájdeme na volante alebo koberčekoch aj na palubnej doske, ktorá je tiež čalúnená materiálom Suedia. Na želanie môžu zákazníci zvoliť Design Selection RS Suite s čalúnením z čiernej perforovanej kože so šedým kontrastným prešívaním. Aj táto farebná kombinácia sa premieta ďalej do interiéru. Variant SPORTLINE má tiež špecifické prevedenie interiéru, ktorému dominuje čierny materiál Suedia.

Vo vozidle ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV môžu zákazníci vyberať z dvoch veľkostí kapacity batérie a štyroch úrovní výkonu. Popri spomínanej verzii RS s batériou s kapacitou 82 kWh (77 kWh využiteľnej kapacity), ktorá má štandardne pohon všetkých kolies a výkon 220 kW, je v konfigurácii s touto batériou a pohonom všetkých kolies k dispozícii aj prevedenie ENYAQ COUPÉ iV 80x. To disponuje výkonom 195 kW a krútiacim momentom 425 Nm. Ďalej je v ponuke prevedenie ENYAQ COUPÉ iV 80 s pohonom zadnej nápravy a výkonom 150 kW. Práve tento variant ponúkne vďaka kombinácii úspornejšieho pohonu jednej nápravy a veľkej batérii najvyšší dojazd až 545 kilometrov (v cykle WLTP). Základom ponuky je potom na väčšine trhov prevedenie ENYAQ COUPÉ iV 60 s batériou s kapacitou 62 kWh (58 kWh využiteľných) a elektromotorom s výkonom 132 kW poháňajúcim zadné kolesá.

Majitelia novinky si tiež môžu nechať domov nainštalovať jeden z troch wallboxov ŠKODA alebo využiť službu Powerpass pre jednoduché nabíjanie na viac ako 260 000 miestach v celej Európe. Nechýbajú medzi nimi aj rýchlonabíjačky siete Ionity. Elektrinu, ktorú zákazníci prostredníctvom Powerpassu odoberajú za zvýhodnenú cenu, uhradia pohodlne v mesačnom vyúčtovaní.

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie