NOVINKA

Nové BMW radu 5,aj čisto elektrické

Ôsma generácia BMW radu 5 vo verzii sedan je aj naďalej symbolom vyspelých technológií a elegantného dizajnu so športovým nádychom. Má byť dynamickejšia než kedykoľvek predtým, ale hlavne prvýkrát s čisto elektrickým pohonom.

Uvedenie nového BMW radu 5 na trh odštartuje v októbri 2023, pričom v ponuke bude už aj verzia s čisto elektrickým pohonom. Architektúra vozidla vývojárom umožnila využiť plug-in hybridný systém a účinné benzínové a naftové motory vybavené 48 voltovou mild hybridnou technológiou. Rovnaký pohon bude mať aj nové BMW radu 5 vo verzii kombi, teda Touring, ktoré má byť predstavené na jar budúceho roka. BMW Group sľubuje s novým manažérskym modelom stelesnenie výnimočných technológií a progresivitu. 

Nové BMW 5 ostáva verné svojmu postaveniu v rámci flotili BMW. Je elegantnejšie a na prvý pohľad masívnejšie ako modelový rad 3, ale zároveň stále ostáva športovejšie ako väčší brat BMW 7. 

Nezabudlo sa samozrejme ani na nadštandardné možnosti pre budúcich majiteľov. K dispozícii je tradične športový M paket a tiež výbava s označením Pro. Pre najrýchlejších vodičov je pripravené čisto elektrické BMW i5 M60 xDrive, vybavené špecifickými športovými detailmi. 

Nová generácia podrástla do dĺžky o 97 milimetrov (na 5060 mm), aj do šířky o 32 milimetrov (na 1900 mm). A tiež do výšky o 36 milimetrů (na 1515 mm). Rázvor náprav bol predĺžený o 20 milimetrů na 2995 mm, čo sľubuje vyšší komfort, najmä na zadných sedadlách.

Úspešný príbeh BMW radu 5 sa začal písať v roku 1972, keby bola motoristom predstavená prvá séria športového a zároveň elegantného štvordverového sedanu, vhodného na dlhé cesty aj do mesta. A od začiatku produkcie, až do dnes patrí tento model k dôležitým pilierom nemeckej automobilky. V predajnosti sa dlhodobo drží na treťom mieste v rámci portfólia vozidiel BMW. 

Nové BMW modelového radu 5 sa bude vyrábať v bavorskom závode BMW Group v Dingolfingu, rovnako ako predchádzajúce generácie. V čase zahájenia výroby budú prebiehať aj oslavy 50. výročia založenia dnes už najväčšieho európskeho závodu BMW Group. Práve toto mieste je dnes zároveň centrom pre výrobu komponentov pre elektrický pohon. Vyrábajú sa tu aj elektromotory a vysokonapäťové batérie pre nové BMW i5.

Zdroj: BMW Group

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie