Na čom jazdí

Na čom jazdí nášnajlepší triatlonista Richard Varga?

Pokiaľ sa povie triatlon – mužom číslo 1 je na Slovensku jednoznačne Richard Varga, ktorého silnou stránkou je hlavne plávanie. Aké auto potrebuje Richard Varga, aby odviezol závodný bicykel, aký je šofér a na čom jazdí?

Richard, ako syn plaveckej trénerky trávil hodiny na bazéne a tak sa stal profesionálnym plavcom. Po krátkej dobe sa z plávania stal mimoriadne náročný triatlon. Richard Varga reprezentoval Slovensko na letných Olympijských hrách v Londýne 2012 a v roku 2016 v Rio de Janeiro, ako aj na prvých Európskych hrách v Baku 2015. 

Aký si šofér? Ako by si opísal sám seba ako šoféra? 

Myslím si že som výborný šofér :), myslím že to každý rád o sebe povie.  Vďaka tomu, že mám už niečo odšoférované a mám toho oveľa viac nabicyklované, za tie roky som si vybudoval zručnosť predvídať okolnosti na ceste. 

Koľko rokov šoféruješ?

Už je to 10ty rok.

Aké bolo tvoje prvé auto a aké máš naňho spomienky?

Moje prvé auto bolo 1.2 Renault Clio, to som si hneď kúpil po OH v Londýne. Bol to vtedy Game Changer, keďže dovtedy som chodil väčšinou MHD a mohol som vďaka tomu byť mobilnejší, čo mi skvalitnilo tréning a prípravu na preteky. Bolo už dvanásťročné, stálo ma asi 400 eur. Ale miloval som ho a mám ho rád dodnes. Veľmi dobre sa mi v ňom šoférovalo. Iba parkovanie na ňom som moc nemal rád, keďže bolo bez posilnenia riadenia, takže som si vždy dobre zamakal s rukami 😅 

Aké autá uprednostňuješ?     

To sa mení, podľa životnej situácie. Keďže som človek ktorý sa pozerá na auto ako mu bude najlepšie slúziť, tak aj také auto uprednostňujem. Pred 10 rokmi by som určite uprednostňoval rýchle, športové auto. Teraz, keď mám dve deti a prácu, ktorá si vyžaduje viac priestranstva v aute – logicky to teraz vychádza na van. 

Vzhľadom na to, že si aktívny športovec, vyžaduje si tvoja práca nejaké špecifiká pri výbere tvojho auta? Potrebuješ veľký batožinový priestor na bicykel? 

Presne tak, tým že robím tri športy, vecí na tréning, na preteky, na sústredenia potrebujem trikrát toľko, ako bežný športovec. Veľakrát si potrebujem zobrať na sústredenie aj 2 bicykle. 

Veľa cestuješ autom, vzhľadom na tvoju profesiu? Najazdíš ročne viac na aute alebo bicykli? 

Väčšinou jazdím len po meste, niekoľkokrát do roka ideme aj autom na preteky alebo sústredenie. Ale bolo to doteraz obmedzené práve vzhľadom na nedostatok úložného priestranstva. Teraz, keď budeme jazdiť na Traficu Spaceclass tak určite ho budem chcieť využiť na dlhšie trasy.

Aké cesty máš rád? (mesto/diaľnica/horské úseky) 

Ako aj na bicykli, tak aj na aute horské úseky!

Máš nejaké obľúbenú cestu? Nejaký úsek cesty niekam alebo nejakú svoju výpravu na ktorú rád spomínaš? 

Keď už som spomenul horské úseky, tak nemôžem nespomenúť sústredenie do švajčiarskych álp, kde chodievam každý rok. Tie cesty sú dychvyrážajúce a naozaj sa tam opäť veľmi teším aj tento rok.

Si radšej vodič alebo spolujazdec? 

Ako kedy. Keď som unavený, tak radšej prenechám volant a ja si rád pospím (smiech), ale keď ma neláme do spánku, tak samozrejme milujem šoférovať.

Akú hudbu počúvaš v aute? 

Podľa nálady. Teraz som si ale obľúbil na dlhšie trasy počúvať podcasty a to mi veľmi spríjemňuje jazdu.

Na akom aute momentálne jazdíš? Čo máš na ňom rád?

Momentálne mám požičaný Renault Megane E tech. Prvýkrát jazdím čisto elektromobil a som z neho pozitívne šokovaný. Úžasné mestské auto. Krásny dizajn zvonka ,z vnútra. Tichučké , všetky možné high tech vymoženosti, parádne zrýchlenie, čiže sa viem pekne zaradiť v zápche, skvelý zvuk reprákov. Veľmi lacné dobíjanie. Určite by som si vedel predstaviť ho mať na dlhšie 🙂

Aké je tvoje vysnívané auto, ktoré by si raz chcel vlastniť? 

Na vysnívané auto teraz čakáme, kým príde z výroby a je to Renault Trafic Spaceclass. Ako som už spomínal, je to rodinný priestranný van, ale aj je skvele komfortný. Takže sa ho už neviem dočkať.

Aké auto by si si nikdy nekupil alebo aké je pre teba najškaredšie auto?    

Kamarát raz dostal z recesie na narodeniny Fiata Multiplu. Ten dizajn im naozaj nesadol z môjho pohľadu. Plus priestorovo malé a nekomfortné zvnútra. Takže toto je môj víťaz asi 😀

Čo ťa vie na cestách nahnevať alebo akých vodičov by si poslal späť do autoškoly?

Pre mňa najhorší vodiči sú tí agresívni a arogantní. Bohužiaľ na Slovensku, teda minimálne v Bratislave ich máme stále veľa. Neviem či by im pomohla autoškola alebo radšej zobrať vodičský preukaz na istý čas na ukľudnenie. 

Začína nám teplé počasie, máš rád motocykle? Alebo štvorkolky, vodné skútre a podobné zábavy?

Mám rád skútre. Bohužiaľ nemám žiaden, keď som žil v Španielsku a v Austrálii, tak som mal požičaný jeden na tréningy, to bolo super. To je tiež jeden z mojich snov, zadovážiť si Vespu.

Foto: Archív Richard Varga

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie