Novinky a reportáže

MUSTANG60´ANNIVERSARY

… viac ako 130 rôznych automobilov Ford Mustang na jednom mieste na Žilinskom letisku…

30. mája 2024 sa uskutočnila unikátna akcia – oslava 60. narodenín a slávnostné uvedenie úplne novej generácie legendárneho automobilu Ford Mustang. Na akciu dorazilo viac ako 130 Mustangov so svojimi majiteľmi, viac ako 300 zákazníkov, partnerov a nadšencov tejto stajne.

Rok 2024 Ford priniesol dve novinky: najnovší Mustang GT a Mustang Dark Horse vybavené výkonnou Vé osmičkou (V8), ktoré doručili z továrne priamo na preteky na štvrť míle na Žilinské letisko. Viac o predstavení : https://youtube.com/shorts/ceorvTapiX0?si=ScK005Mg78ISLpL1

Akcia sa niesla v slávnostnej a uvoľnenej atmosfére, ako je to už pri zrazoch nadšencov tejto americkej ikony obvyklé. Skvelé občerstvenie s nádychom amerického retra v podobe vynikajúcich, chuťové bunky dráždiacich hot dogov a hamburgerov umocnené kapelou Crownies pripomínajúce atmosféru drag raceových dráh ďalekého západu.

Zúčastnení netrpezlivo čakali aj napriek miernemu pokropeniu z nebies na odhalenie dlho očakávanej novinky. Povedal by som, že sa krivky tátoša opäť vrátili k väčšej agresivite pri zachovaní aerodynamických požiadaviek. Pod kapotou bije stále plnohodnotný osemvalec Coyote i napriek všetkým európskym emisným normám. Do Európy však dorazil s miernym znížením výkonu, avšak nie zásadným, čo na dynamike vozidla určite neubralo. Zásadná zmena nastala v interiéri, kde môže tento novorodenec naraziť aj na odporcov – tvorcovia sa totiž v duchu amerických leteckých síl rozhodli implementovať široký digitálny displej, ktorý sa tiahne od vstupných dverí vodiča až po stredovú konzolu. Na druhej strane umožňuje nastavenia, ktoré najviac vyhovujú džokejovi, ktorý daného plnokrvníka jazdí.

Určite najpríjemnejšou novinkou budú vylepšenia podvozku Dark Horsu, ktoré by mali ešte viac prikovať toto majestátne vozidlo k vozovke a zvýšiť tak jeho stabilitu. A samozrejme posilnenie bŕzd pre zvýšenie ich účinku. Takto už bude zábava jazdiť aj na okruhoch a exponovanejších miestach. Príjemnou novinkou je aj driftovacia ručná brzda.

Akcie sa zúčastnili aj nevlastní bratia v podobe Ford Mustang Mach-e, ale ruku na srdce, ikona musí voňať smradom benzínu a revať hlbokým tónom osemvalca.

Pre akčnejších návštevníkov boli pripravené preteky na štvrť míle, kde si mohli zmerať sily a zistiť v akej kondícii sa ich žrebec nachádza. A napriek vrtochom počasia nás takých bolo veru dosť!

Na záver prišiel na rad aj bonbónik v podobe merania síl medzi novým Mustangom GT a Mustangom Dark Horse a následne aj Mach Jednotky a Dark Horsom. Bolo veru cítiť rešpekt jazdcov na nových modeloch, lebo ich sila je majestátna.

A kto stále nemal dosť, mal možnosť si vyskúšať prvé metre na nových GT-čkách.

Vďaka skvelej organizácii si z tejto akcie odnášame len tie najlepšie pocity a dojmy.

Prajeme tejto ikone ešte ďalších skvelých niekoľko desaťročí života a tešíme sa na prvé skutočné kilometre v jeho sedle.

Zdroj: Ford Slovensko

Galéria

Juraj Bocz

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie