ZAUJÍMAVOSTI

Lamborghini Gallardo oslavuje20 rokov

Gallardo bolo predstavené na ženevskom autosalóne v roku 2003 ako prvý sériový automobil Lamborghini s motorom V10. Od začiatku malo neskutočný úspech a vplyv. Tento mesiac oslavuje svoje dvadsiate narodeniny.

Automobilka sa aj napriek aktuálnym úspechom a rekordným predajom obzerá späť za vlastnou históriou a oslavuje narodeniny ikonického auta “baby Lambo”. 

Už v roku 1987 začalo Lamborghini s vývojom projektu L140 s cieľom vytvoriť kompaktnejšie vozidlo. V priebehu rokov bolo vyvinutých niekoľko prototypov a skúmali sa rôzne technické riešenia, vrátane motora V8, neskôr V10.

V roku 1998, po dôkladnom zvážení, bolo rozhodnuté začať znova od nuly, pričom základom bola len koncepcia, všeobecné rozmery a myšlienka desaťvalcového motora: niečo, čo ešte nebolo inštalované na cestné auto Lamborghini.

Úplne nový motor bol výsledkom práce inžiniera Massima Ceccaraniho, ktorý sa po viac ako desiatich rokoch v spoločnosti ujal funkcie technického riaditeľa a Maurizia Reggianiho, ktorý mal v tom čase na starosti vývoj a dizajn motora.

Motor inštalovaný do prvého Gallarda bol 5-litrový, 10-valcový V90 DOHC so 4 ventilmi, s výkonom 500 koní. Namiesto klasickej voľby V72 bol uprednostnený 90-stupňový uhol, aby sa obmedzila výška motora, čím sa získali výhody v usporiadaní vozidla – nižšia kapota motora a zníženie ťažiska pre zlepšenie dynamiky. 

Rozmery Gallarda a jeho výkonnostné ciele predpovedali kompaktnú atletickosť. Rázvor kolies a menšie previsy dodali vozidlu dynamickejší vzhľad.

Gallardo po uvedení na trh vyniklo pre svoj výkon v kombinácii s jazdnými vlastnosťami, spoľahlivosťou a každodennou praktickosťou, nakoľko ho bolo možné pohodlne používať na každodenné jazdenie.

Zdroj: Lamborghini

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie