NOVINKA

Koniec parkovaniuna chodníkoch

Parkovanie na chodníkoch, ktoré dovoloval zákon o cestnej premávke z roku 2009, sa od 1.10.2023 zakazuje. Tak, ako vo väčšine európskych štátov, ani na Slovensku už nebudeme môcť parkovať na chodníku.

Po takmer pätnástich rokoch prichádza výrazná zmena. Pre vodičov, aj pre chodcov. A na dodržiavanie zákazu v Bratislave sa vo zvýšenej miere zamerajú aj hliadky mestskej polície.

Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú však môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Väčšina chodníkov a obrubníkov nebola konštruovaná na záťaž, ktorú spôsobujú autá. Výsledkom toho sú zničené obrubníky a popraskaný asfalt, ktorý znepríjemňuje chôdzu a výrazne sťažuje pohyb všetkým peším, no najmä rodičom s kočíkmi alebo ľuďom na vozíčkoch. Chodníky, ktoré ničia ťažké vozidlá, sú zároveň finančnou záťažou pre obce a mestá, ktoré musia do ich rekonštrukcie investovať výrazne viac peňazí.

V prípade riešenia priestupku priamo na mieste hliadkou, sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur. Policajti budú zrejme vodičov pokutovať najmä prostredníctvom inštitútu objektívnej zodpovednosti. Pri takto riešených situáciách príde pokuta majiteľovi  vozidla na adresu trvalého bydliska. Výška pokuty je pritom pevne stanovená na 78 eur. Ak držiteľ vozidla pokutu uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa na 2/3 sumy, čo je 52 eur. 

zdroj: Mestská polícia Bratislava

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie