Novinky a reportáže Podujatia Slovensko

Kam s autom či motorkou? Okreskyporadia doma i v Čechách

S prichádzajúcou jarou nastáva čas vypustiť naše štvorkolesové (alebo dvojkolesové) potvory von z garáží. Slnečné víkendové dni môžete využiť na jarný servis, starostlivosť o odstavené auto alebo motorku. či na riadny oplach od zimnej slanej posýpky v prípade, že svoju hračku používate celoročne a garáž je skôr skladiskom náhradného obutia, prilieb, náradia, apod.

Foto: Okresky.sk

Presne tak, prichádza jazdecká sezóna, a to nielen na okruhoch v týchto zemepisných šírkach, ale tiež po okreskách, ktoré nás pozývajú užiť si kilometre zábavy po zväčša už suchých a neposolených cestách. Prirodzene, Slovákov to najčastejšie láka na domáce kopce, ktoré ešte nie sú v stopercentnom stave, a do Rakúska a Talianska je tiež ešte priskoro chodiť. Práve preto dávame do pozornosti susedný štát – Českú republiku, ktorá aj keď nepatrí medzi veľmi hornaté krajiny, dokáže prekvapiť zaujímavými kľukatinami a scenériami ako z najlepších automobilových simulátorov. Alebo ešte lepšími!

Foto: Okresky.sk

A aby sme neostali len v teoretickej rovine, tie najlepšie cesty sú už (našťastie) kvalitne zmapované. Koncom minulého roka totiž vyšla edícia knižky Okresky, mapujúca tie najlepšie cesty u západných susedov. Od hraníc neďaleko Trenčína, až do takmer najzápadnejších kútov u našich bratov Čechov, s malou bonusovou kapitolou obsahujúcou skúsenosti z okruhového dňa v Moste.

Foto: Okresky.sk

Autorom knihy je náš kamarát a kolega z projektu RevRats Miloš Fusek, ktorý hovorí, že tento projekt vznikol predovšetkým z jeho vášne k šoférovaniu a k cestám, ktoré majú svoj osobitý charakter. „No a vzhľadom k tomu, že fotím autá a občas o nich aj píšem, hľadanie vhodnej okresky, ktorá nechá vyniknúť vozidlo v jeho prirodzenom prostredí, sa stalo súčasťou môjho hobby,“ vysvetľuje Miloš a dodal: „Vždy, keď som objavil pekný kúsok cesty, zaznačil som si ho do mapy a po rokoch som sa konečne, prostredníctvom tohto projektu, mohol podeliť o svoje okreskové skvosty.

Foto: Okresky.sk

Textové popisy z českých okresiek dopĺňajú dychberúce fotky, ktoré by si zaslúžili plagátové spracovanie a zavesenie na stenu v obývačke či v garáži. Vďaka nim a pútavému textu sa ponoríte do zážitkovej jazdy samotného autora a budete si chcieť vychutnať rovnako intenzívny zážitok. Práve Okresky: Česká republika tak poslúži obrazovo i textovo ako predloha na odštartovanie sezóny za hranicami Slovenska. No a vďaka rozdeleniu do viacerých dní si môžete dopriať jednodenný či dokonca až päťdenný výlet a obehnúť si Čechy spolu s ubytovaním krížom-krážom.

Foto: Okresky.sk

Celkovo knižka pokrýva až 1 512 kilometrov trasy a okrem trás mapuje aj zaujímavé body, ktoré môžu poslúžiť ako cieľ či spestrenie samotnej jazdy. „Cieľom knižky je podporiť̌ kultúru cestovania automobilom, respektíve motiváciu ľudí k šoférovaniu, a to aj za hranice svojich obvyklých trás. Aby sa ľudia nebáli preskúmať̌ nové trasy a zároveň̌ objavia miesta, kde môžu stretnúť̌ podobne zmýšľajúcich nadšencov,” dodáva Miloš Fusek.

Foto: Okresky.sk

Okrem zaujímavých postrehov z tvorby je súčasťou knihy aj samostatná vyberateľná mapa, ktorá svojim spracovaním môže byť súčasťou cestovateľských plánov. Okrem trasy sú na nej zaznamenané aj zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Prírodné úkazy, kaviarne, reštaurácie, hotely, aby ste nemuseli nič hľadať, ale išli na istotu.

Foto: Okresky.sk

Miloša sme sa zároveň opýtali aj zopár rýchlych otázok ohľadom českých Okresiek:

Prečo si sa vybral mapovať trasy práve do Čiech? Neťahalo ťa to skôr do susedného Rakúska či napríklad až do Talianska? Alebo Rumunska?

Keďže bývam v Dubnici, často sa chodím prevetrať aj na okresky lemujúce naše západné hranice. Aj kvôli tomu to bolo viacmenej také prirodzené rozhodnutie prekročiť ten pomyselný prah a lepšie spoznať čo sa nachádza ďalej.

Tvoj top moment z českých Okresiek?

Okrem skvelých ľudí, ktorých som stretal po celom Česku by som veľmi rád vypichol priam magické prostredie Šumavy, alebo okresku vedúcu údolím Teplé, ktorá končí v Karlovych Varoch.

Kto má podľa teba lepšie okresky – Slováci alebo Česi?

Predovšetkým majú úplne iný charakter. Na rozdiel od uhladených a dobre udržiavaných českých okresiek máš v niektorých slovenských lokalitách ešte stále pocit objaviteľa a dobrodruha.

Foto: Okresky.sk

Ak sme vás povzbudili na výlet po slovenských či českých okreskách, manuál cestovateľa s príznačným názvom Okresky – či už tie české, slovenské alebo elektrické – si môžete kúpiť na www.okresky.sk. Rovnako tak tu nájdete aj tipy na krátke výlety či merch, ktorým môžete podporiť tento projekt.

Galéria

Michal

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie