NOVINKA

Fiat odhalil plánypre ďalšie roky

Už v júli 2024 by sme sa mali dočkať predstavenia úplne nového vozidla FIAT, ktoré bude patriť do novej rodiny a bude zdieľať spoločnú globálnu platformu. V ponuke majú byť autá s elektrickými, hybridnými a ICE pohonnými jednotkami.

Nasledujúce tri roky plánuje FIAT predstaviť každý rok jedno nové vozidlo. Generálny riaditeľ FIAT, Olivier Francois to uviedol počas odhalenia novej rodiny konceptov inšpirovaných Pandou.

Nový modelový rad má zaplniť ulice miest do svete. K tomu mu má pomôcť skupina Stellantis a prístup k inováciám, ktoré doplní talianský dizajn.

Olivier Francois uviedol: „FIAT je globálna značka s 1,3 miliónmi predaných áut v minulom roku. Má solídne vedúce postavenie v mnohých častiach sveta. Sme v globálnej hre a naším ďalším krokom bude prechod z lokálnych produktov na globálnu ponuku, z ktorej môžu mať prospech všetci naši zákazníci, kdekoľvek na svete. Sme nadšení, že môžeme zdieľať tento pohľad do našej budúcnosti, vlastne veľmi blízkej budúcnosti, keďže prvé auto bude predstavené o 4 mesiace počas osláv 125. výročia značky. Po tomto aute bude každý rok nasledovať 1 nový model.“

Nové autá budú mať rovnakú filozofiu – funkčnosť by nikdy nemala existovať bez zábavy. Jedinečná multienergetická platforma umožní ďalšie modely FIAT vybaviť všetkými typmi pohonných jednotiek (elektrické, hybridné a ICE). Automobilka sľubuje, že každý z nových modelov bude jedinečnou a originálnou interpretáciou inkluzívneho, prístupného a dômyselného ducha, ktorý značke umožnil vytvárať vozidlá s modulárnym interiérom, jedinečným vzhľadom a odvážnymi osobnosťami.

Prvý koncept je nový City Car. Väčší ako súčasná Panda. Dizajn konceptu bol inšpirovaný rodiskom značky – ikonickou budovou Lingotto v Turíne so slávnou strešnou testovacou dráhou. Dizajnéri FIAT sa pri vytváraní nového dizajnového jazyka inšpirovali niektorými špeciálnymi vlastnosťami Lingotta, vrátane konštrukčnej ľahkosti, optimalizácie priestoru a jasu. 

Druhým konceptom je pick-up. Má to svoje opodstatnenie, aktuálny model pick-up Fiat Strada je najpredávanejším vozidlom na brazílskom trhu. Výrobca si je istý, že tento typ vozidla môže zopakovať svoj úspech na globálnej úrovni, dokonca aj v Európe.

Tretí koncept je fastback – dedič dvoch najväčších hitov značky – Fiat Fastback v Brazílii a Fiat Tipo na Strednom východe a v Afrike. Má za cieľ kráčať v ich stopách a etablovať sa na globálnej úrovni v Latinskej Amerike, na Strednom východe a v Afrike, dokonca aj v Európe. 

Štvrtým predstaveným konceptom je priestranné rodinné SUV, akási „Giga-Panda“. Má spĺňať najvyššie požiadavky zákazníkov z hľadiska bezpečnosti, všestrannosti a dizajnu, najmä pre rodiny.

Posledný predstavený koncept vzdáva hold „funkčnosti“ Pandy z 80. rokov a pripomína všestrannosť auta vyrobeného do mesta s vlastnosťami SUV.

Zdroj: Stellantis 

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie