REPORTÁŽ

EÚ zvažuje testovanie vodičovnad 70 rokov

Európska únia chce znížiť počet úmrtí na cestách a dosiahnuť vyššiu bezpečnosť. Jednou z možných ciest je reforma vodičských preukazov. Vodiči starší ako 70 rokov by mali v budúcnosti absolvovať povinné vodičské skúšky. Nemecký klub ADAC sa k navhrovanej alternatíve postavil odmietavo. Naopak, slovenský dopravný konzultant Maroš Palesch by vhodnú formu pravidelného preskúšania a edukácie vodičov privítal.

Zmeny, o ktorých sa podľa zahraničných médií uvažuje, by sa dotýkali prakticky všetkých vodičov.  Vodičské preukazy by mali platiť iba 15 rokov. A napriek tomu, že mladší vodiči predstavujú na cestách oveľa väčšie riziko ako starší, skúsení šoféri, práve na starších vodičov by mali byť kladené prísnejšie požiadavky. Pritom väčšina starších vodičov jazdí podľa hesla “pomaly ďalej zájdeš”. 

Nemožno poprieť, že s pribúdajúcim vekom každý vodič stráca na schopnostiach, ktoré ovplyvňujú jeho šoférske zručnosti. S vyšším vekom máme slabší zrak, sluch, pomalšie reakcie… 

Na Slovensku majú vodiči povinnosť absolvovať pri dosiahnutí veku  65 rokov lekársku prehliadku u všeobecného lekára. Povinnosť sa potom opakuje každých päť rokov. Počas pandémie koronavírusu mali seniori dočasnú výnimku, ale od 1.augusta 2023 im túto povinnosť ukladá zákon opäť. 

Nemecký autoklub ADAC sa k návrhu vyjadril odmietavo. Riziko nehôd starších vodičov nie je podľa automotoklubu „výnimočne vysoké“ a spomínanú skúšku pre seniorov by považoval za neprimeranú. Pripomína, že štátny orgán, teda polícia má v opodstatnených prípadoch riadny úradný postup, ktorý môže viesť aj k opakovanej skúške spôsobilosti na vedenie motorového vozidla. 

Čo na to hovorí dopravný konzultant Maroš Palesch?

Každý vodič by mal mať v povinnej výbave slušnú dávku sebakritiky a pravidelne si pripomínať, že obozretnosti a opatrnosti, bez rozdielu na vek a počet najazdených kilometrov, nikdy nie je dosť.

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie