ZAUJÍMAVOSTI

EP4 od učňovz Audi

Pri príležitosti 150. výročia v závode Audi v Neckarsulme dvanásť učňov elektrifikovalo ikonické klasické auto a vzniklo „EP4.“

„E“ znamená elektrický pohon a „P4“ symbolizuje NSU Prinz 4, odkazuje na model vyrábaný v rokoch 1961 až 1973.

„Chceli sme postaviť auto, ktoré bude nielen rýchle ale bude vyzerať skvele, a zároveň bude aj na počesť 150. výročia založenia,“ hovorí Dean Scheuffler, učeň automobilového mechanika v Audi v Neckarsulme. 

NSU Prinz 4 vyrobený v roku 1971, ktorý bol desiatky rokov mimo cesty, až do svojho vzkriesenia v januári 2023, bol pre učňov perfektným východiskovým bodom. Učni tohto “princa” prebudili a vybavili ho novým vysokonapäťovým srdcom.

Od spustenia projektu v januári, po veľké odhalenie to bola dlhá cesta. Na mnohých tímových stretnutiach si stážisti, školitelia a projektoví manažéri vymieňali názory na stav projektu, výzvy a ďalšie kroky. Prvou úlohou bolo vytvoriť pevný základ pre konverziu. 

Mizgar Doman Hassan, učeň mechanik karosérie a konštrukcie vozidiel, spomína: „Keď sme dostali auto, na jeho karosérii bolo niekoľko hrdzavých miest. Tieto oblasti boli prvou vecou, ktorú sme opravili.“

Zatiaľ čo začínajúci špecialisti na karosériu a lak riešili podvozok a vonkajší plášť klasického auta, budúci automobiloví mechanici začali pracovať na hnacom ústrojenstve, batérii a zavesení kolies.

Zadná časť „princa“, kde sa kedysi nachádzal dvojvalcový benzínový motor s výkonom 30 k (22 kW), je teraz domovom elektromotora s výkonom 240 k (176 kW). Pochádza z Audi e-tron z roku 2020 a napája sa z batérie z plug-in hybridného Audi Q7 TFSI e quattro1. Batéria je umiestnená pod prednou kapotou, kde mal kedysi NSU Prinz palivovú nádrž. 

Karoséria zo 70. rokov si zachovala aj charakteristické línie ramien a strechy. Učni oslobodili plech od hrdze a natreli ho vo farbách Audi Suzuka Grey a Brilliant Black. Na bočnej strane vozidla boli použité akcenty, ako napríklad výročný nápis „150“.

„S obdivuhodným nasadením a značnou kreativitou naši učni postavili ohromné auto. Na výsledok môžu byť naozaj hrdí,“ povedal Ros. Dodal: „Projekty ako tento ukazujú, že naša spoločnosť má silnú budúcnosť vďaka našim mladým talentom,“ povedal Xavier Ros, člen predstavenstva Audi pre ľudské zdroje.

Zdroj: AUDI

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie