NOVINKA

Elektrické VOLVO EX30,najrýchlejšie z rodiny

Nové Volvo EX30 je doteraz najmenšie SUV v rodine VOLVO, prichádza ale so zaujímavou cenou a s dobrou výbavou. Pre svojich pasažierov sľubuje život na palube bezpečnejší, pohodlnejší a príjemnejší.

Volvo EX30 bolo predstavené tento týždeň v Miláne a zároveň boli spustené objednávky. Volvo plánuje s týmto modelom chytiť narastajúci záujem klientov o plne elektrické vozidlá. Cena modelu EX30 začína približne na 36 000 eur.

„Plne elektrický model EX30 je síce naše historicky najmenšie SUV, ale je to veľká vec pre našich zákazníkov a veľká vec pre nás ako spoločnosť. O modeli EX30 radi hovoríme, že je malý, ale mocný, pretože prináša všetko, čo chcete od auta značky Volvo, ale v menšom balení. Tak ako každé Volvo, je to výnimočný produkt, ktorý je bezpečný a navrhnutý s ohľadom na ľudí a ich potreby,“ hovorí náš výkonný riaditeľ Jim Rowan.

Model EX30 je v ponuke s tromi možnosťami pohonu a dvoma rôznymi typmi akumulátora.

Ak trávite väčšinu času v meste alebo máte sklon cestovať na kratšie vzdialenosti medzi nabíjaním, zrejme oceníte verziu s jedným motorom a akumulátorom LFP. Akumulátor LFP so štandardným dojazdom, ktorý využíva lítium-železo-fosfátovú chémiu, je cenovo výhodnejší a menej náročný na zdroje pri výrobe, čo znamená, že je to najlepšia voľba, pokiaľ nepotrebujete maximálny dojazd.

Ak máte radšej maximálny dojazd, vašou voľbou pre model EX30 bude variant s jedným motorom a akumulátorom NMC s predĺženým dojazdom. Akumulátor NMC obsahuje lítium, nikel, mangán a kobalt a vyrába energiu efektívnejšie než variant LFP. Verzia s jedným motorom a predĺženým dojazdom vám poskytne dojazd medzi nabíjaním až 480 km.

A napokon, ak je vašou prioritou výkon, vyberte si výkonnostný variant s dvoma motormi, v ktorom je akumulátor NMC s prídavným druhým elektromotorom. Tento variant modelu EX30 má pohon všetkých kolies a poskytne vám 315 kW (428 k) výkonu, pričom zrýchli z nuly na 100 km/h za 3,6 sekundy. A tak je EX30 oficiálne historicky najrýchlejšie zrýchľujúce vozidlo v histórii VOLVO! Okrem toho je model EX30 je navrhnutý tak, aby mal najnižšiu uhlíkovú stopu spomedzi všetkých doterajších vozidiel značky Volvo.

Variant s dvoma motormi s predĺženým dojazdom má kapacitu nabíjania až 153 kW, zatiaľ čo model so štandardným dojazdom má kapacitu 134 kW. To znamená, že akumulátor môžete nabiť z 10 na 80 percent už za niečo vyše 25 minút. Prostredníctvom stredového displeja vozidla a aplikácie si môžete nastaviť intenzitu elektrického prúdu, maximálnu úroveň nabitia a čas, kedy chcete spustiť nabíjanie.

EX30 sľubuje vyladený tak, aby ste čo najlepšie využili kompaktné rozmery vozidla. Toto malé SUV by malo byť obratné v meste aj mimo neho. Značka VOLVO vždy patrila k symbolom bezpečných áut a tento prívlastok si chce automobilka ponechať aj v novej dobe, dobe elektromobilov. Preto v štandardnej výbave obsahuje EX30 špeciálnu bezpečnostnú funkciu pre bicykle, ktorá pomáha predchádzať takzvaným „nehodám súvisiacim s dverami“ – upozorní vás, keď sa chystáte otvoriť dvere pred cyklistom, kolobežkou alebo bežcom v blízkosti vozidla.

Najmenšie SUV je prvé vozidlo VOLVO, ktoré obsahuje novú generáciu obľúbenej funkcie parkovacieho asistenta. Dokáže zvládnuť všetky typy parkovacích priestorov, vrátane pozdĺžneho, zakriveného, kolmého a šikmého parkovania v štýle rybej kosti, vďaka čomu je parkovanie v stiesnených priestoroch hračka.

Nový parkovací asistent identifikuje dostupné parkovacie miesta vo vašom okolí. Keď ste si na novom trojrozmernom používateľskom rozhraní vybrali to, ktoré vám najviac vyhovuje, funkcia bude ovládať plynový a brzdový pedál a riadenie. Kým vy budete dohliadať na priebeh parkovania, na obrazovke sa bude zobrazovať vzdialenosť od objektov, ako sú vozidlá, múry alebo stĺpiky, a to v metrickej sústave alebo britských jednotkách.

Od budúceho roka bude model EX30 v ponuke aj vo variante Cross Country. Knihy objednávok pre túto špeciálnu verziu malého elektrického SUV sa otvoria v roku 2024, pričom výroba by sa mala začať ešte v tom istom roku. Volvo EX30 Cross Country nadviaže na dlhoročné tradície modelov Cross Country – oslavovanú zostavu modelov pre zákazníkov, ktorí chcú od svojho automobilu trochu viac dobrodružstva. Bude sa dodávať s množstvom na mieru vyrobených prvkov, ako je vyššia svetlá výška, 19-palcové čierne disky kolies či voliteľné 18-palcové disky so zákazkovými pneumatikami.

Zdroj: VOLVO CARS SK

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie