NOVINKA

Caterham finalizujeProject V

Caterham odhalil Project V, ľahké plne elektrické kupé, ktoré má potenciál prísť koncom roka 2025, prípadne v tom nasledujúcom.

Projekt V, ktorý bol od začiatku navrhnutý ako elektrické vozidlo, je dielom nového hlavného dizajnéra Anthonyho Jannarellyho. Jeho víziu priviedla k životu svetoznáma talianska inžinierska firma Italdesign.

Projekt V využíva elektrickú batériovú hnaciu sústavu poháňanú 200 kW (272 k) motorom namontovaným na zadnej náprave. Ten má k dispozícii 55kWh lítium-iónovou batériu USOC s pokročilým tepelným manažmentom. Dobíjanie z 20 na 80% by malo trvať 15 minút, pomocou 150kW DC rýchlonabíjačky.

„Dizajn Caterham Seven je jednoduchý a minimalistický, je navrhnutý, aby bola jazda v ňom zábavná. S Project V aplikujeme túto filozofiu na architektúru športového kupé, aby sme vytvorili zvodnú a nadčasovú siluetu,“ povedal Anthony Jannarelly, hlavný dizajnér projektu V

Project V, rovnako ako Seven, je ľahký a jednoduchý. Caterham sa zameral na pohotovostnú hmotnosť 1 190 kg (konfigurácia 2+1), ktorú chce dosiahnúť použitím inovatívneho podvozku z uhlíkových vlákien a hliníkového kompozitu.

So zrýchlením z 0 na 100 km/h za menej ako 4,5 sekundy dosiahne Project V odhadovanú maximálnu rýchlosť 230 km/h a cieľový dojazd WLTP 400 km.

Bob Laishley, generálny riaditeľ Caterham Cars Ltd a COO novozaloženej Caterham EVO, povedal: „Projekt V nie je len koncept alebo dizajnová štúdia, počas celého vývojového procesu sme dbali na konštrukčnú a výrobnú realizovateľnosť. Elektrický Caterham akéhokoľvek tvaru a veľkosti musí zostať verný tomu, čo nás odlišuje od všetkých ostatných: byť ľahký, jednoduchý a ponúkať bezkonkurenčný zážitok z jazdy; to je naša DNA.“

Vodič si môže vybrať medzi jazdnými režimami Normal, Sport a Sprint, ktoré inteligentne prispôsobujú zrýchlenie a riadenie rôznym prostrediam. Cena Caterham Project V by mala byť pod 80 000 GBP (cca 93 700 €).

Zdroj: Caterham

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie