ZAUJÍMAVOSTI

Vodiči ktorých áutmajú najvyššie IQ?

O vašom IQ vraj vypovedá palivo, farba aj značka vášho auta. Ktorú značku vozidiel definovala britská štúdia ako značku ľudí s najvyšším IQ?

Pracovná skupina vedená porovnávacím portálom Scrap Car Comparison v spolupráci s inštitútom pre prieskum trhu Censuswide, hľadala odpoveď na otázku, či je naozaj možné na základe typu a vlastností auta povedať, aký inteligentný je jeho majiteľ. Viac ako 2000 vodičov preto absolvovalo sériu IQ testov.

Vo všeobecnosti platí, že takmer dve tretiny ľudí majú inteligenčný kvocient na úrovni 85 až 115. Podľa Stanford-Biner Intelligence Scale, iba 2,5 % ľudí má IQ pod 70 alebo nad 130. V tom lepšom prípade hovoríme o ľuďoch veľmi nadaných, niekedy označovaných za géniov. 

Pracovná skupina vypočítala priemerné skóre IQ pre rôzne skupiny vodičov, kategorizovaných podľa značky alebo farby auta. V štúdií sa prostredníctvom 2 000 pozorovaných vodičov stretlo 22 automobilových značiek. 

Najinteligentnejší sú vodiči Škodoviek. Priemerné IQ vodičov áut Škoda bol v spomínanom prieskume na úrovni 99. V závese za umiestnili vodiči Suzuki (98,09), Peugeotu (98,09), Mini (97,79) a Mazdy (95,91), ktorí tvorili prvú päťku najinteligentnejších motoristov v rozdelení podľa značky auta. Všimnite si, že všetci mali priemerné skóre IQ nad 95.

Štúdia tvrdí, že naopak vodiči Land Roveru mali skóre v IQ testoch 88,58. O niečo lepšie sa umiestnili vodiči BMW a Fiat, ktorí mali rovnaké skóre 91,68. Všetky uvádzané hodnoty korešpondujú s priemerom celosvetového merania IQ (85 – 115).

Pracovná skupina sa snažila zistiť aj to, či typ paliva pri výbere vozidla odzrkadľuje IQ budúceho majiteľa a naopak. Vodiči benzínových áut, ktorí sa zúčastnili tejto štúdie dosahovali priemerné IQ skóre 94,35. Za nimi, s priemerným IQ skóre 93,89 nasledovali vodiči hybridných vozidiel. Vodiči naftových vozidiel mali priemerné IQ skóre 92,91 a na štvrtom mieste skončili vodiči elektromobilov s priemerným IQ skóre 90,19. Rozdiel v priemernom IQ skóre medzi prvými – vodičmi benzínových áut a štvrtými – vodičmi elektromobilov, dosahoval až 4,16 bodov.

A čo farba? Vypovedá farba vášho auta o tom, aký ste šikovní, alebo iba o tom, koľko ste do nej boli ochotní investovať? Podľa pracovnej skupiny aj farba odzrkadľuje vaše IQ. Najvyššie IQ skóre spomedzi 2000 respondentov mali majitelia bielych áut (95,71). Naopak majitelia zelených vozidiel dosahovali v priemere IQ skóre až o 7, 28 bodu menej, teda 88,43. 

O nižšej inteligencii podľa autorov štúdie hovoria aj personalizované evidenčné čísla. Ich majitelia mali vraj o 2,2 bodu nižšie IQ, ako pozorovaní vodiči, ktorí sa spoliehali na náhodne vygenerované evidenčné číslo. 

Netreba zabúdať, že táto štúdia bola realizovaná na vodičoch z Veľkej Británie, v našich podmienkach by mohli byť výsledky lepšie, alebo aj naopak. A pokiaľ vlastníte Land Rover alebo iné zo spomínaných vozidiel z “čiernej listiny IQ” nič sa nedeje, užívajte si ďalšie krásne kilometre vo vašom skvelom aute. 

Zdroj: ScrapCarComparison

Foto: Peugeot, Škoda auto, Mini, Mazda, Land Rover

Galéria

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie