Fotoseriál

BMW Art Car03, Roy Lichtenstein

Tretím v poradí BMW Art Car je auto upravené jedným z otcov moderného pop artu – Royom Lichtensteinom. Spája estetiku s aerodynamikou. Autor svoje dielo dokončil v roku 1977 a ako plátno mu slúžilo BMW 320i.

BMW 320i verzia Group 5 Race z roku 1977 mal 4-valcový radový motor, preplňovaný turbodúchadlom. Objem: 2 000 ccm a výkon krásnych 300 koní. To mu zaručovalo Maximálna rýchlosť 257 km/h. Lichtenstein do dizajnu vniesol komiksové vnímanie. Riadi sa krédom: umenie musí byť súčasťou každodenného života.

„Chcel som použiť maľované čiary ako cestu, ukazujúcu cestu pre auto. Dizajn tiež zobrazuje scenériu, keď prechádza okolo. Vidno dokonca aj oblohu a slnečné svetlo… mohli by ste vymenovať všetky veci, ktoré auto zažíva – jediný rozdiel je v tom, že toto auto odzrkadľuje všetky tieto veci ešte predtým, ako vyrazí na cestu,“ opísal podľa BMW Art Collection autor svoje dielo. 

Po dokončení malo toto vozidlo dve premiéry. Jednu v Centre Pompidou v Paríži, ako umelecké dielo. A tú druhú ako pretekárske vozidlo v 24-hodinových pretekoch Le Mans. Francúzi  Herve Poulain a Marcel Mignot skončili s autom na celkovej  9. priečke a na prvej vo svojej triede.

Roy Lichtenstein sa narodil v roku 1923 v New Yorku. Pred rokom 1938 maľoval portréty jazzových hudobníkov. Neskôr odišiel študovať umenie do Ohia. Koncom 50. rokov sa venoval komiksom a reklame. Zomrel v New Yorku v r. 1997. Ešte predtým, v roku 1987 usporiadalo Múzeum moderného umenia v New Yorku komplexnú retrospektívu Lichtensteinovho diela. 

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie