E-zóna

Audi Q8 e-tronedition Dakar

Audi predstavilo vozidlo, ktoré má dodať istotu nielen na ceste, ale najmä v teréne – upravený model Audi Q8 e-tron v edícii Dakar je optimalizovaný pre jazdu v „nepohodlí“.

Preto bola svetlá výška vozidla zvýšená o 31 milimetrov. Zmenili sa samozrejme pneumatiky. Terénne pneumatiky General Grabber AT3 zlepšujú zrýchlenie a brzdenie na sypkých povrchoch. 

Základom model Q8 advanced 55 e-tron quattro2 s výkonom 300 kW v režime boost s krútiacim momentom 664 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h prichádza po 5,8 sekundách, so štandardnými pneumatikami. S terénnymi pneumatikami General Grabber AT3 sa tento čas “natiahol” iba o jednu sekundu. Dojazd podľa WLTP je až 487 kilometrov a maximálna rýchlosť je obmedzená na 200 km/h.

Pri vyšších rýchlostiach vozidlo upravuje svetlú výšku – o 15 milimetrov pri 85 km/h, 17 milimetrov pri 100 km/h a 13 milimetrov pri 120 km/h. To optimalizuje jazdnú stabilitu pri vysokých rýchlostiach pre lepšiu aerodynamiku a dojazd. V spojení s predným nájazdovým uhlom 20 stupňov a zadným nájazdovým uhlom 26 stupňov je elektrické SUV dobre pripravené na boj s ľahkým terénom. Pre edíciu Dakar bola upravená aj stratégia riadenia vzduchového pruženia, aby spĺňala požiadavky typické pre jazdu v teréne. Hĺbka brodenia je 300 mm.

Špeciálna edícia modelu schádza z výrobnej linky so štandardnými prednými a zadnými svetlami Matrix LED. Audi Q8 e-tron edition Dakar1 je k dispozícii v metalíze Siam Beige, Mythos Black metallic a Magnetic Grey. Majiteľ môže svoje vozidlo doplniť aj o nálepky inšpirované RS Q e-tron z Rally Dakar.

Objednávky Q8 e-tron edition Dakar1 budú spustené v prvom štvrťroku 2024. V Nemecku ceny začínajú približne od 120 000 eur.

Zdroj: Audi

Galéria

Majo Homer

Mohlo by Vás zaujímať

Sledujte nás

newsletter

    sociálne siete

    careramagazin na Facebooku

    Vyhľadávanie